ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 23:03

Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi Cezayir'de


Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, "Mısır hükümetinin, İhvan'ın terör örgütü ilan edilmesi kararında herhangi bir geri adım atmasının söz konusu olmadığını" söyledi.
Fehmi, Cezayir temasları kapsamında, mevkidaşı Ramtane Lamamra ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) terör örgürü sayılması kararının ardından gelen tepkilere ilişkin bir soruya, "Hükümetin, İhvan'ın terör örgütü olarak vasıflandırılması kararında herhangi bir geri adım atması söz konusu değil. Gerçekten onlara karşı çok sabırlı davrandık. Arap ülkelerinden, Mısır hükümetinin aldığı bu karara saygı duymasını istiyoruz" yanıtını verdi.
Mısır'ın Afrika Birliği üyeliğinin askıya alınmasına ilişkin ise Fehmi, "Mısır'ın üyeliği devam ediyor. Alınan karar sadece toplantılara katılmamasına yönelik. Birlik tarafından alınan karar yanlıştı. En kısa sürede düzeltilmesi ve Mısır'da halkın iradesinin göz önünde tutulması gerekir" dedi.
Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra da Mısır'ın Afrika Birliği üyeliğinin devam ettiğinin ancak toplantılara katılamadığının altını çizerek Birliğin, devletlerin anayasal sisteme dönmesini desteklediğini kaydetti.
Cezayir'in Mısır ile iyi ilişkilerine işaret eden Lamamra, "Mısır'ın iç meselelerine müdahalemiz olamaz. Kardeş Mısır halkı ile güçlü ilişkilerimiz var ve devam edecek" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER