ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:00

"Mısır Çarşısı bombadan patladı"

"Mısır Çarşısı bombadan patladı"

Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili davada, mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.


Mısır Çarşısı'nda, 1998'de meydana gelen ve 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamaya ilişkin görülen davanın gerekçeli kararı tamamladı.
     
Sosyolog Pınar Selek'i, 24 Ocak'ta ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, davaya ilişkin gerekçeli kararının yazılmasını da bitirdi.
     
Mahkemenin gerekçeli kararı, 407 sayfadan oluşuyor.

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili davada mahkeme gerekçeli kararda patlamanın LPG’den değil bombadan olduğu anlatıldı. Davada sanık Pınar Selek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 407 sayfalık gerekçeli kararında olayın bomba patlaması sonucu gerçekleştiğini anlattı. Gaz birikimi sonucu meydana geldiğine dair delil bulunmadığını ifade eden mahkeme, gaz patlamalarında belli bir patlama merkezinin olmadığı, ancak bu olayda belli bir patlama merkezinin bulunduğunu söyledi.

Gaz birikimi sonucu meydana gelen patlamalarda patlama basıncının her yerde eşit olacağı belirtilen kararda, bu olayda ise basınç etkisinin her yere eşit olarak etki yapmadığının açıkça görüldüğü kaydedildi. Bununla birlikte patlama merkezi olarak belirlenen yerde basınç etkisi nedeniyle malzemelerde parçalanma ve kopmalar, duvarda daha fazla hasar oluştuğu anlatılan kararda, patlama merkezinden uzaklaştıkça hasarın azaldığı ifade edildi.

Gaz birikimi sonucu meydana gelen patlamalarda olayın meydana geldiği yerin tamamında is ve kavrulma (siyahlaşma) olması gerekirken, bu olayda ise is ve kavrulmanın sadece patlama merkezi olarak tarif edilen yerin etrafında oluştuğu anlatıldı.

Raporlara dayanarak benzer gerekçeleri sıralayan mahkeme, değerlendirmesinde gaz birikmesi sonucu meydana gelen patlamalar sonucu ortaya çıkması gereken özelliklerden hiçbirisinin bu olayda meydana gelmediğini kaydetti.

Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili davanın gerekçeli kararında sanık Pınar Selek’in ‘Sokak Sanatçıları’ adlı atölyede bomba hazırladığı anlatıldı. Selek’in bu atölyeden çıkarken yakalandığı, üzerinde ve atölyede patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildiği anlatılan kararda, sanığın ilk ifadelerinde bunları kabul ettiği kaydedildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, Selek’in terör örgütü ile nasıl bağlantı kurduğu anlatıldı. Selek’in 17 Temmuz 1998’de poliste, 18 Temmuz 1998’te savcılıkta ve hakimlikte verdiği ifadelerin değerlendirildiğini belirten mahkeme, Leyla kod adlı sanık Selek'in terör örgütü PKK’yı incelemek amacıyla Fransa ve Romanya'ya gittiğini, örgüt yöneticisi ve üyeleriyle bir araya geldiğini belirtti.

Gerekçeli kararda, Selek’in siyasi eğitim aldığı da ifade edildi. Kararda, Selek'in örgüt elemanlarına Abdullah Öcalan'la görüşmek için Suriye'ye gitmek istediğini söylediği belirtildi. Başlangıçta bu talebinin kabul edilmediği, örgüt tarafından araştırılıp sorgulandığı kaydedildi. Örgüt mensupları kendisine her isteyenin Öcalan'la görüşemediğini, bunun için belli bir birikim ve örgütsel manada kendisini yetiştirmesi gerektiğini söylediği vurgulandı. Belli bir zaman geçtikten sonra sanığın örgütün güvenini kazandığı, sonrasında örgüt tarafından Suriye'ye Öcalan'ın yanına gönderilmek istendiği belirtildi. Ancak bu sefer Selek'in Suriye'ye gitmek istemediği, Türkiye'ye dönmek istediği anlatıldı.

Bunun üzerine Fransa'daki örgüt mensuplarının Selek’in Türkiye'deki çevresinden faydalanmak istedikleri ve bu amaçla sanıktan örgütsel konular da yardım istedikleri belirtildi. Sanığın da bunu kabul ettiği, Türkiye'ye döndükten sonra Fransa'da tanıştığı 'Doğan' kod adlı Berzan Öztürk'ün verdiği telefon numarası ile diğer sanıklarla irtibata geçtiği kaydedildi.

Selek’in 'Azat' kod adlı sanık Abdulmecit Öztürk ile birçok kez ‘Sokak Sanatçıları Atölyesi’ adlı yerde birlikte bomba yaptıkları belirtildi. Yakalanmadan önce Selek’in polis tarafından takip edildiğinin anlatıldığı kararda, “Sanığın bu bürodan çıktıktan sonra yakalandığı, üzerinde taşıdığı çantasında yakalama ve el koyma tutanaklarında sayılan bomba malzemelerinin ele geçirildiği, yine sanığın faaliyette bulunduğu ‘Sokak Sanatçıları’ isimli atölyede tutanaklarda yazılı bombalar ve örgütsel malzemelerin bulunduğu.” ifadeleri yer aldı.

Sanığın, polis, savcılık ve sorgu ifadelerinde örgütsel konumu ve patlayıcı madde bulundurma suçları yönünden beyanlarda bulunduğu ve atılı suçlamaları kabul ettiği vurgulandı. Selek’in emniyette verdiği ayrıntılı ifadesini savcılık ve sorgu sırasında da kabul ettiği hatırlatıldı.

Sanığın yargılama sırasında mahkemedeki ifadelerinde suçlamaları kabul etmemesini inkara yönelik savunma olarak değerlendiren mahkeme, “Sanığın kolluk, savcılık, sorgu ifadeleri, aynı dosyada yargılanan ve mahkememiz kararında beyanları yazılı diğer sanıkların aşamalardaki beyanları, müşteki ve tanık anlatımları, yakalama ve el koyma tutanakları, yüzleştirme tutanakları, ekspertiz raporları, hükme esas alınan bilirkişi raporları, yer gösterme tutanakları karşısında itibar edilemeyeceğinin anlaşıldığı, Leyla Kod sanık Pınar Selek'in bu dosya kapsamında yargılanan sanıkları organize ettiği, yönlendirdiği, eylem talimatları verdiği, onlara kod adı verdiği, örgüt adına vehamet arzeden eyleme katıldığı, örgüt içerisinde yönetici konumunda olduğunun anlaşıldığı” ifadelerine yer aldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER