ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:05

Miras davası 25 yıl sürdü


Bolu’da ömrünün 25 yılını miras davasına harcayan bir vatandaş süreç içerisinde davalık olan dayılarını, annesini ve dedesini kaybetti. Aradan geçen onca zaman zarfında açılan birçok davayı kazandı. 25 yılın sonunda ise davada DNA testi yapılmasına karar verildi.

Bolu’da Sağlık Mahallesi'nde bulunan ve piyasa değeri 3 milyon TL’nin üzerinde olduğu tahmin edilen arsa nedeniyle, 25 yıl önce açılan dava bir türlü bitirilemiyor. Aradan geçen onca zaman zarfında davalık olan evlatlar ve baba yaşamını yitirince dava halen çocuklar arasında sürüyor. 25 yılda açılan 5 davanın 3’ünü kazanan ve halen 2 davası devam eden Zeki Ünal (48) avukata verecek parası olmadığı için ömrünü hak aramakla geçirdi.

Süreç, 1989 yılında dedesinin çocuklarını şikayet etmesiyle başlamış. Erkek çocuklarının kendisini darp ettiği yönünde tutanak tutulan Basri Durak (vefat etmiş) şikayetinin üzerinden 105 gün geçtikten sonra yaşamını yitirdi. Basri Durak’ın oğulları Mehmet Durak ile Durmuş Durak ve çocuklarının baskıyla dedesinin arazilerine vekalet aldıklarını iddia eden Zeki Ünal annesi Fatma Durak Ünal'ın 1990 yılında mahkemeye başvurduğunu belirtti. 6 yıl verilen hukuk mücadelesinin lehlerine sonuçlandığını belirten Ünal bu süre zarfında annesinin rahatsızlanıp yatalak olduğunu söyledi. 9 yıl Bolu'daki yerel mahkemede devam eden davanın bir üst mahkemede tekrar lehlerine sonuçlandığını kaydeden Zeki Ünal, süreç içerisinde annesini, dayılarını ve dedesini kaybetmesine rağmen davanın 12 torun arasında devam ettiğini söyledi.

Askerden gelir gelmez bu işlerle uğraşmaya başladığını ve mahkeme mahkeme dolaştığını belirten Ünal geçen süre zarfında hiçbir işle uğraşamadığını geçimini hamallık yaparak sağladığını ifade etti. 12 yıl boyunca annesini sırtında taşıyarak mücadele verdiğini söyleyen Ünal parasızlık nedeniyle avukat tutamadığını ve davaları kendisinin takip ettiğini kaydetti.

Dayısının çocukları İlhami Durak ve Ahmet Durak'ın 25 yıl sonra davanın aleyhlerine sonuçlanması üzerine Fatma Ünal’ın öz halaları olmadıklarını ve bu nedenle DNA testi istediklerini söyleyen Zeki Ünal annesinin ve dedesinin mezarlarının açılışını gözyaşları içerisinde izledi. Fasıl Köyü ile Şehitler Mezarlığı’nda sabah saatlerinde adli tıp uzmanları tarafından yapılan incelemenin sadece bir iddia üzerine yapıldığını belirten Zeki Ünal, “Bunca sene sonra mezarların açılmasına anlam veremiyorum. Adaletin yerini bulacağından eminim.” dedi.

1989 yılında şikayet üzerine gelişen dava halen devam ediyor. Adli tıp uzmanları eşliğinde açılan mezarlardan alınan örnekler incelenmek üzere Ankara’ya gönderildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER