ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 12:10

Minik Emirhan kahramanını ziyaret etti


Zonguldak'ta bir evde çıkan yangında itfaiye eri tarafından kurtarılarak yapılan suni teneffüsle hayata tutunan 3 yaşındaki Emirhan Yılmaz, Zonguldak Belediyesi itfaiye müdürlüğündeki kahramanı Rasim Güneş'i ailesiyle ziyaret etti.
Soğuksu Mahallesi Müftülük rampası mevkisinde 26 Kasım'da, 3 katlı binanın zemin katında çıkan yangında yaralanan Emirhan Yılmaz'ın ailesi, çocuğu kurtaran itfaiye eri Güneş'le İtfaiye Müdürlüğünde görüştü.
Aile fertleri Güneş'e tekrar teşekkürlerini iletirken minik Emirhan, itfaiyeci ağabeylerinin kucağında araçlara bindi, telsizlerin yanı sıra araç ve gereçlerle oynadı.
Emirhan, kendisini kurtaran Güneş'in kucağından inmeyerek yanağına sürekli adeta teşekkürünü anlatan öpücükler kondurdu.

Zonguldak Belediyesinde 2,5 yıldır görev yapan 28 yaşındaki itfaiye eri Rasim Güneş, AA muhabirine, 3 katlı binanın zemin katında yangın çıktığı ihbarı üzerine olay yerine giderek ilk önce alevlere müdahale ettiklerini, içeride iki kişinin mahsur kaldığı bilgisi üzerine eve girdiklerini söyledi.
Anne ve bir çocuğun duman kaplı evin içinde kaldığını öğrenince ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Güneş, "Gaz maskelerini takarak içeri girdik. İlk önce anneyi bulduk, ardında da Emirhan'a ulaştık. Çocuğu kucağımda dışarı çıkardım. Ambulans daha gelmemişti. Baygın vaziyetteki çocuğa aldığım eğitimlerden öğrendiğim kadarıyla suni teneffüs uyguladım, o sırada kendine geldi. Daha sonra maskemle biraz oksijen verdim. Emirhan'ı sağlıklı bir şekilde kucağıma alabildiğim için çok mutluyum" diye konuştu.

- "Emirhan'ı daha önceden de tanıyor gibiyim"

Güneş, 15 gündür Emirhan ile bir araya gelmeyi beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Çocuğu ilk önce evinde ziyaret ettik, şimdi de Emirhan bizi görmeye geldi. Çok mutlu oldum. En son Emirhan'ı kucağıma aldığımızda baygındı. Ondaki tek değişiklik saçları kesilmiş, halen çok tatlı. Emirhan'ı kucağıma ilk aldığımda sanki daha önceden tanıyormuşum gibi hissettim, o da beni sevdi. Çok güzel şeyler hissediyorum, çocuğu hep ziyaret edeceğim. Onun hayatında bir yakını gibi büyümesine tanıklık etmek isterim."
Emirhan'in itfaiye araçlarına karşı yoğun ilgisi olduğunu belirten Güneş, "Kendisine belediye başkanımız oyuncak itfaiye aracı hediye etti. Onu elinden düşürmüyor. İnşallah ileride başarılı bir itfaiyeci olur, o da canlar kurtarır. Bekar olmama rağmen Emirhan sayesinde çocuk sevgisinin nasıl bir his olduğunu anladım. Çocuğum gibi oldu. Allah inşallah Emirhan gibi bir evlat da bana nasip eder" ifadesini kullandı.
Zonguldak Belediyesi İtfaiye Müdürü İsmail Sarıaydın da Güneş'in Emirhan'ı suni teneffüs yapmasının ardından oksijen verdiği maskeyi eline alarak, çocuğun bilinçli yapılan ilk müdahale sayesinde hayatta olduğunu kaydetti.

- "Sağlık durumu iyi"

Babaanne Meryem Yılmaz (59) ise torunu Emirhan Yılmaz'ın olayın ardından Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde 6 gün yoğun bakımda kaldığını dile getirdi.
Torununu kurtaran itfaiye erini çok merak ettiklerini, tanışmayı da çok istediklerini anlatan Yılmaz, "Ben gidemeden o geldi. Kendisine çok teşekkür ettik. Bugün de biz ziyarete geldik. Her şeyimizi ona borçluyuz. Evde sürekli Rasim Güneş'i konuştuğu Emirhan da ona hemen alıştı. Torunumun şu anda sağlık durumu iyi, ayağındaki yanıklar dolayısıyla hastaneye pansumana gidiyoruz" dedi.
Yılmaz, oğlunun, torununun annesiyle 2 yıl önce boşandığını, eski gelininin Emirhan'ı kendilerine göstermediğini ileri sürerek, yangının ardından çocuğun velayetinin babasına verildiğini dile getirdi.

-Olay

Soğuksu Mahallesi Müftülük rampası mevkisinde 26 Kasım'da, 3 katlı binanın zemin katında çıkan yangında yaralanan anne Arzu Uçar, oğlu Emirhan Yılmaz ve şok geçiren eşi Ahmet Uçar ile yoğun dumandan etkilenen itfaiye eri hastaneye kaldırılmıştı.
Zonguldak Belediyesinde 2,5 yıldır görev yapan itfaiye eri Rasim Güneş (28), evden kurtardığı çocuğa suni teneffüsle ilk müdahaleyi yapmış, vücudunda üçüncü derece yanıklar oluşan Arzu Uçar ise Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesindeki müdahalenin ardından Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER