ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 17:56

Mimarlar Odası deposundaki "bandrolsüz kitap" operasyonu


CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesine yönelik 4 Ekim'de düzenlenen "bandrolsüz kitap" operasyonuna ilişkin, "CHP olarak bu olayın aşılmasında üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız" dedi.
Matkap, beraberindeki bir grup CHP milletvekili ile Konur Sokak'taki Mimarlar Odasına destek ziyaretinde bulundu.
Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ve oda yöneticileri ile görüşen Matkap, demokrasinin sadece 4 yılda bir sandığa gitmekten ibaret olmadığını söyledi.
Demokrasinin örgütlenmeye dayalı bir sistem olduğunu dile getiren Matkap, sivil toplum kuruluşlarının da demokrasinin gelişmesinde önemli yeri bulunduğunu belirtti.
Hükümetin, TMMOB'a bağlı bütün kuruluşlarla ilgili sıkıntıları olduğunu ileri süren Matkap, "Yayın deposunun basılması alışık olmadığımız bir durum. Bunun gerekçesi anlaşılamadı. Bu operasyon, meslek odalarını etkisiz hale getirmenin çalışması. El konulan yayınlar mesleki yayınlar. CHP bu konuda çok duyarlı. Biz gerçek demokrasiyi Türkiye'de yerleştirmek istiyoruz. Bu haksızlığa ortak tepki göstermek istiyoruz. CHP olarak bu olayın aşılmasında üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız. Geçmiş olsun diyoruz. Bu haksızlığın giderilmesinde her türlü desteği göstereceğiz" diye konuştu.
Muhcu da Mimarlar Odası Ankara Şubesinin İncesu'daki deposuna, 4 Ekim'de bandrolsüz yayın bulunduğu iddiasıyla arama yapıldığını, 88 yayına ve çok sayıda CD'ye incelenmek üzere el konulduğunu anımsattı. Bu sürede CHP'nin dayanışmasını gördüklerini bunun da mücadele azimlerini güçlendirdiğini ifade eden Muhcu, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Muhcu, "Tutsak kitaplara özgürlük" adı altında bir kampanya başlattıklarını bildirdi.
Ziyarette, operasyona ilişkin oda yöneticileri de değerlendirmelerde bulundu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER