ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 14:41

Mimar Sinan’dan farkındalık turu


Mimar Sinan’ı temsil eden sanatçı Erdoğan Eymen, Selimiye’ye farkındalık için atla şehir tutu yaptı. Edirne Kent Konseyi tarafından düzenlenen program Selimiye Meydanı'nda başladı.

    Başta Selimiye olmak üzere şehrin tarihi ve turizm konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen programda Eymen, Mimar Sinan kostümünü giyerek ata bindi.
Selimiye Meydanı'ndan Mimar Sinan Caddesi’ne geçen Eymen, buradan büyük ustanın heykelinin bulunduğu alana geçti. Burada atın huysuzlanması sonucu temsili Mimar Sinan düşme tehlikesi geçirdi. Görevlilerin yardımı ile attan düşmeden inmeyi başaran Eymen, Edirne Kent Konseyi üyeleri ile birlikte önce Çilingirler Çarşısı’na oradan da Saraçlar Caddesi’ne geçti.
Atatürk Anıtı yanında attan inen temsili Mimar Sinan, cadde üzerinde toplanan kalabalığa hitap etti.

    Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Edirne’de özellikle Osmanlı döneminde birbirinden özel eserlerin yapıldığını anlatan Eymen, sonradan yapılan yapıların tarihi eserlere zarar verdiğini anlattı.

    Kalabalıktan büyük alkış alan Eymen, konuşmasının sonunda gençlere seslenerek onlardan tarihi eserleri korumasını istedi.

    Farkındalık etkinliği ile ilgili açıklama yapan Edirne Kent Konseyi Başkanı Özer Demir, Edirne’yi tarih ve turizm kenti olarak tanımladıklarını söyledi. Demir, tarihi ve turizm kenti ile ilgili toplumda farkındalık oluşturmak ve tüm şehrin kentine sahip çıkması için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER