ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2014 Pazar 21:37

Milli tren Sakarya'da üretilecek

Milli tren Sakaryada üretilecek

İnal, milli trenlerin görsel tasarımla ilgili çizimlerini SATSO heyetiyle paylaştı.


Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) Genel Müdürü Erol İnal, Milli Tren Projesi ile vagon ve demiryolu üretiminde Sakarya'nın marka olabileceğini belirterek, "Bu sektör, Türkiye'de yeni yeni ayağa kalkan, şekillenen bir sektör ve çok hızlı yol alıyor" dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve yönetim kurulu üyeleri, TÜVASAŞ'ı ziyaret ederek, Milli Tren Projesi kapsamında elektrikli tren seti (EMU) ve dizel tren seti (DMU) çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İnal, projenin hızla ilerlediğini belirterek, "Milli Tren Projesi ile Sakarya, vagon ve demiryolu üretiminde marka olabilir çünkü bu sektör, Türkiye'de yeni yeni ayağa kalkan, şekillenen bir sektör ve çok hızlı yol alıyor" ifadesini kullandı.

İnal, yüzde 100 Sakarya üretimi milli trenlerin orta vadede dünya pazarına gireceğine dikkati çekerek, Sakarya'nın bu anlamda lojistik öneminin artacağını anlattı.

Sakarya'nın sadece vagon değil, tren setlerinin de üretildiği sanayi merkezi haline geldiğini dile getiren İnal, bunun sektör adına büyük başarı olduğunu vurguladı.

İnal, demiryolunun, sadece ulaştırmada değil, turizm ve ticaretin canlanması anlamında da büyük önem taşıdığını aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şehirler, garların etrafında gelişiyor ve şekilleniyor. Dünya ülkelerine baktığımızda istatistikler gösteriyor ki İsviçre, dünya seyahat ortalamasında ilk sırada, ardından Almanya ve İngiltere geliyor. Bu sıralamada Türkiye 20. yani geride. Bunun arttırılması, demiryolu güzergahının çoğaltılması hızlı trenlerle mümkün olacaktır. Sektörümüz bu konuda mevcut teknolojisiyle hesaplandığında ortalama 7 yıl zirvede kalabilir."

SATSO Başkanı Kösemusul

Kösemusul, TÜVASAŞ'ın gurur duydukları önemli çalışmalara imza attığına işaret ederek, her zaman destekçisi olacaklarını söyledi.

Kösemusul, şunları dile getirdi:

"Ana ve yan sanayilerini geliştirmiş, ticaretini ve turizmini zincirleme canlandırmış, sosyal yaşamında hak ettiği kaliteyi yakalamış Sakarya inşa etmeye gayret ediyor, bu hedefle ilerliyoruz. İlimizin gelişimine katkı sağlayacak bu projenin heyecanını da ayrıca yaşıyor, genel müdürümüze Sakarya'yı marka yapacağına inandığımız bu büyük projesinde başarılar diliyoruz. Gelecek Sakarya'nındır.

Raylı taşıtlar konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kendi tren setlerini ve yüksek vagonumuzu üretmek için büyük heyecanla çalışan mühendis ve işçilerimiz, yöneticileriyle adını demiryolu tarihine altın harflerle yazdıracak."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER