ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 16:37

Milli Eğitim Bakanı Avcı Yozgat'ta


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "TC'nin her yere yazılması bize itibar kazandırmaz. Bazı yerlerden kaldırılması da bize itibar kaybettirmez. Türkiye muz cumhuriyeti değil. Yazılacak yer var, yazılmayacak yer var" dedi.
     Avcı, Sorgun ilçesinde, İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu'nda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve İl Genel Meclisi üyeleriyle bir araya geldi.
     Avcı, toplantıda yaptığı konuşmada, AK Parti kurulduğundan bu yana ülkede her alanda istikrarın sağlandığını söyledi.
     Toplantıya katılanlardan emekli öğretmen Hatice Bulut'un "devlet dairelerinden TC ibaresinin kaldırılması ve bu konuda hükümet yetkililerinden doyurucu bir açıklama yapılmamasının kendisini çok üzdüğünü" belirtmesi üzerine Avcı, böyle bir uygulamalarının olmadığını kaydetti.
     Avcı, şöyle devam etti:
     "Bu işler psikolojik birer harekattır. Bu harekatlar uzak yerlerden hazırlanarak buralara sokulmuştur. Biz Başbakanlık binasının önündeki bahçenin biraz bakımsız olduğunu görmüş ve oraya bakım yaptırarak, yazın sıcak mevsimlerde gelen devlet başkanları ile Başbakanımızın burada basın açıklaması yapması için iki kürsü koydurmuştuk. Arkalarına da Başbakanlık yazdırmıştık. Sonra iki gazetecinin bu Başbakanlık yazısının fotoğraflarını çektikleri haberini ilettiler bize. Ben de Genelkurmay Başkanlığı binasının girişindeki yazıyı da çeksinler, zenginlik olur deyince, haber zemin altı yapılmıştı. Çünkü orada da TC harfleri yoktu. Şimdi bu konu tekrar tekrar ısıtılıp gündeme getiriliyor. Sağlık Bakanlığı yeni bir amblem geliştirdi. İçinde ay yıldız olan bir amblem. Hem ay yıldız, hem TC harflerinin olması doğru mu sizce- TC'nin her yere yazılması bize itibar kazandırmaz. Bazı yerlerden kaldırılması da bize itibar kaybettirmez. Türkiye muz cumhuriyeti değil. Yazılacak yer var, yazılmayacak yer var."
    
     -Okul türleri azalacak-
    
     Bir vatandaşın "Sorgun'a fen lisesi istiyoruz" talebine Bakan Avcı, son yıllarda liselerde 78'e kadar çıkan okul isimlerinin sayısının 18'e indirilmesi için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
     Hiçbir yere fen lisesi açmayı düşünmediklerini belirten Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Aslında program olması gereken birçok isim, okul adı olmuş. Anadolu ticaret lisesi, ticaret lisesi, imam hatip lisesi, imam hatip Anadolu lisesi, imam hatip kız lisesi, endüstri ve teknik meslek lisesi ve buna benzer tam 78 isimde lise açılmış. Aslında bunların program olarak pek birbirinden farkı yok. Anadolu lisesi ile fen lisesinin sadece 2 ders farkı var. Biz bunları ortadan kaldıracağız. Programlar aynı olacak. 9. ve 10. sınıflarda öğrencilerimize yatay geçiş sağlanacak. 78 olan sayı 18'e indirilecek. Fen liseleri ile ilgili olarak bazı kriterlerimiz var. Bu kriterler aynen geçerli. Bu okulun sayısını artırmayı düşünmüyoruz."
    
     -Emekli öğretmenlerin durumu-
    
     Avcı, emekli öğretmen Abdullah Gökhan'ın, ek göstergelerin 3 binden 3 bin 600 çıkarılması konusunda bir çalışma yapıldığını duyduklarını, bu konuda son durumun ne olduğunu sorması üzerine de, "Ek göstergelerin artırılması konusunda Maliye Bakanlığı ile ne zaman konuşsam, Sayın Bakanımız hemen hesap yapıyor. 1 lira istesem, hemen 703 binle çarpıyor ve ortaya büyük rakamlar çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda öğretmen ve öğrencilerimizi daha iyi şartlara ulaştırmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Öğretmenlerimiz en iyilere layıktır" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER