ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ocak 2014 Cuma 17:31

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Eskişehir'de bir şiarı titizlikle uygulamaya çalışıyoruz. Az laf, çok iş diyoruz" dedi.
Bakan Avcı, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Ajansı'nın "kalıcı eserler" projesi kapsamında Odunpazarı ilçesinde restore edilen tarihi Tiryakizade Süleyman Ağa Camisi'nin açılışının ardından yine aynı proje kapsamında yapılacak Eskişehir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Kültür, Sanat ve Hizmet binasının temel atma törenine katıldı.
Avcı, yaptığı konuşmada, "Eskişehir'de bir şiarı titizlikle uygulamaya çalışıyoruz. Az laf, çok iş diyoruz" diyerek, hizmet binasının hayırlı olmasını diledi.
Eskişehir'in kültür başkentliği süresinin 6 ay uzatıldığını da anımsatan Avcı, şöyle konuştu:
"Eskişehir TDKB Ajansı'nın faaliyet süresi yasa gereği 1 Ocak 2014'te sona eriyordu. Ama gördüğünüz gibi hizmetler bitmedi, devam ediyor, devam da edecek. Daha yapacak bir sürü işimiz var. Kalıcı eserlerde restorasyonu tamamlanmamış ve tamamlanmak üzere planlanan eserler var. Onları tamamlayabilmek için ajansın faaliyet süresini 6 ay uzattık. Bu girişimde katkısı olan milletvekili arkadaşlarımıza, komisyonlardaki başkan ve üyelerine, Eskişehir'e gösterdikleri bu özen için teşekkür ediyorum. Bu 6 aylık sürenin de hayırlı olmasını diliyorum."
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da kalıcı eserler konusunda yoğun bir faaliyet dönemine girdiklerine dikkati çekerek, "Türk ticaret ahlakının oluşması ve yaygınlaşmasında çok önemli hizmetler görmüş, ahilik kurumunun, ilk teşkilatlandığı illerden birisi Eskişehir. İlklerin şehri olan Eskişehir'de ahiliğin beşiği olan ilimizde onun günümüzdeki uzantısı, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'ne yakışır bir hizmet binası sunmamız büyük önem arz ediyordu. Bunu da TDKB ajansının destekleriyle gerçekleştirecek olmanın sevincini ve heyecanını yaşıyoruz" diye konuştu.
Eskişehir Esnaf ve Sanatlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen de hizmet binasının önemini anlatarak, 30 Nisan 2014'te tamamlamayı planladıklarını bildirdi.
Daha sonra Bakan Avcı, İl Müftüsü Niyazi Ersoy'un yaptığı duanın ardından butona basarak, binanın temeline ilk harcı attı.
Programa AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkan Vekili Burhan Aksak, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Harun Karacan ve davetliler katıldı.
Bakan Avcı, ardından tören alanından makam aracıyla ayrıldı. Avcı, Atatürk Lisesi önünde, müze gezisinden dönen Yunus Emre İlköğretim Okulu 2'nci sınıf öğrencilerini görünce, makam aracını durdurarak, çocukların yanına gitti. Bir süre çocukları seven Avcı, fotoğraf çektirerek, oyuncak dağıttı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER