ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 11:33

Milletvekili Türkoğlu: Ahilikte herkese hakkaniyetli davranmak temel prensip

Milletvekili Türkoğlu: Ahilikte herkese hakkaniyetli davranmak temel prensip


AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, ahi kelimesinin yardımsever, eli açık, ihsanı bol manalarına geldiğini ifade etti. Türkoğlu, Türk kültüründe ahiliğin; adalet terazisine riayet, başkasının hak ve hukukunu gözetmek, nesep, mezhep, dil, din, renk farkı gözetmeksizin insana hizmet etmeyi ve herkese hakkaniyetli davranmayı temel bir prensip olarak addetmek gibi ilkelere dayandığını söyledi.

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, 23-28 Eylül tarihleri arasında idrak edilen 'Ahilik Haftası' münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Ahilik teşkilatının, Anadolu’nun Türk yurdu olmasında ve İslamlaşmasında büyük gayret gösteren Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda kurulduğunu söyleyen Türkoğlu, “Tüm esnaf, sanatkâr ve çeşitli meslek örgütlerini içeren ahilik teşkilatı, milli birlik ve bütünlüğün inşasında, yardımlaşma ve dayanışma duygusunun perçinlenmesinde, ahlaki ve manevi değerlere bağlı bir toplum sisteminin tesisinde yüzyıllardır önemli bir misyonu üstlenmiştir. Bu manada ahilik teşkilatı Türk toplumunun ahlaki, iktisadi, siyasi değerler bütününün şekil aldığı pek muteber bir kurumsal yapıdır. İnsana her alanda yatırımı öngören ve insanın beşeri münasebetler içerisindeki yerini hakkaniyet ölçüsünde belirlemeye çalışan bu yapı, bireysel olduğu kadar toplumsal bir özgünlüğe de sahiptir. Zira ahilik kültürü bireylerden de hareket etmek suretiyle, toplumsal hayata ahenk ve nizam veren bir değerler manzumesidir.” dedi.

Ahilik kültürünün, Türk tarihine damga vuran nice büyük hadiselere görünmeyen yansımaları olduğuna vurgu yapan Türkoğlu, “Sabah tebdili kıyafet içerisinde ve tanınmaz bir halde İstanbul’daki bir Türk mahallesinde bulunan pazara alışverişe gelen Fatih Sultan Mehmet’e, bir esnafın ‘Bugün benden aldıkların kâfidir. Yandaki esnaf kardeşim ise daha siftah yapamamıştır. Geri kalan ihtiyaçlarını da ondan temin edebilirsin.” diyen nice ahi yürekler, İstanbul’un fethini olanaklı kılmıştır.” diye ifade etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER