ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 16:38

Milletvekili Kaşdemir: Ayvacık'ta enerji santrali yapılmayacak


AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, yetkili firmanın Ayvacık ilçesine bağlı Babadere’ye yapılması planlanan enerji santralinden vazgeçtiğini açıkladı.

    Babadere'ye bir enerji santrali kurmak için başlatılan sürecin ilgili firmanın bu girişiminden vazgeçmesi sonucu durdurulduğunu belirten Kaşdemir, firmanın bu talebinden vazgeçtiğine dair dilekçesini geçen hafta verdiğini söyledi. Kaşdemir, "Dilekçe, Çevre ve Şehirlik Bakanlığı'na vermiştir. Vazgeçme talebine dair dilekçe üzerine bakanlık, Ayvacık'a enerji santrali yapılması için başlatılan süreci durdurmuştur.

    Büyüyen ve gelişen ülkemizin, enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Enerjide dışa bağımlı olduğumuz, enerji ithalatımızın dış ticaret açığımızın büyük bir bölümünü oluşturduğu bu nedenle de enerji üretimine çok büyük ihtiyacımızın olduğu bir gerçekliktir. Fakat özellikle Ayvacık yöremizin, termik santral kurmak için çok doğru bir yer olmadığı kanaatini tüm Çanakkale kamuoyu gibi biz de taşıyorduk." dedi.

    Ayvacık'ın tarihiyle, turizmiyle, doğal güzellikleriyle, tarımı ve hayvancılığıyla gündeme gelmesinin daha doğru olduğu yönünde düşüncelerini aktaran Kaşdemir, şu açıklamalarda bulundu: "Zaten ilimizin başka bir ilçesinde kurulu bulunan termik santrallerin halen faaliyette olduğu düşünüldüğünde, özellikle Ayvacık yöremizde bir termik santralin kurulacak olması, tüm Çanakkale kamuoyu gibi bizi de rahatsız etmiştir. Bu düşüncelerimizi ilgili makamlar nezdinde en üst düzeyde dile getirdik."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER