ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:35

Milletvekili Enç:Kadına şiddetin önüne toplumsal güç birliğiyle geçilir

Milletvekili Enç:Kadına şiddetin önüne toplumsal güç birliğiyle geçilir


AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, kadına şiddetin önüne geçilmesi için toplumsal kenetlenme olması gerektiğini söyledi.

    Antalya'da kadın gazetecilerle bir araya gelen Milletvekili Enç, kadının her alanda güçlü olabilmesi için kadın istihdam oranının arttırılması gerektiğini kaydetti. TBMM'de 24. dönem kadın milletvekili sayısı 79 olduğunu bunun 46'sının AK Parti'de olduğunu belirten Enç, "En önemli hususlardan biri olan kadın istihdamını arttırmak için çalışıyoruz. Kadın istihdamı şu anda yüzde 30.1’dir. Bunu arttırmak için Aile Sosyal Politikalar ve Çalışma Bakanlığı ile ortak projeler yürütülmektedir. Yine Kadınlara Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni ilk imzalayan ve ilk onaylayan ülke Türkiye olmuştur. İstanbul Sözleşmesi olarak da bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi 11 Nisan 2011 tarihinde imzaya açıldı ve 24 Aralık 2011 tarihinde onaylandı.İlk imzalayan ve ilk onaylayan ülke olması, Türkiye’nin bu sözleşmeye, sözleşme vesilesiyle kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesine verdiği önemi göstermektedir. Şiddet şimdiye kadar polis kayıtlarında darp olarak geçiyordu." dedi.

Milletvekili Enç, geçtiğimiz günlerde Antalya'nın Manavgat ilçesinde 10 gün içinde 3 kadının pompalı tüfek saldırıyla öldürülmesini kınadı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER