ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 17:17

Milletvekili Badak: "Expo2016'da sıkıntı büyük"

Milletvekili Badak: "Expo2016da sıkıntı büyük"


AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, 2016’da Antalya’da gerçekleştirilecek Expo için çevre yollarına ve raylı sisteme ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bunlar yapılmadığı takdirde Expo’da büyük sıkıntılar yaşarız.” uyarısında bulundu.

Sadık Badak, ‘World Expo 2016 Antalya Projesi’nde Neler Gecikiyor?’ konusundaki görüşlerini paylaşmak için Khan Otel’de bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Expo Konseyi üyeleri ve gazeteciler davet edildi. İnsanoğlunun doğaya ve çevreye verdiği önemin her geçen gün arttığına işaret eden Sadık Badak, bu durumun Antalya’da düzenlenecek botanik temalı dünya Expo’sunun önemini daha artırdığını söyledi. Son günlerde, Expo 2016 Antalya konusundaki tartışmaların yoğunlaştığını kaydeden Badak, Expo için ‘geç kalınıyor’ ya da ‘yapılmasa daha iyi olur’ yönünde ifadeler olduğunu aktardı. Türkiye’de fuar yönetimleri konusunda üniversitelerde akademik eğitim verilmediğine dikkat çeken Badak, “Almanya’da 40’tan fazla üniversitede fuarcılık eğitimi veriliyor. Expo Yönetim Kurulu üyelerinin ne yapacaklarını bilmemelerini çok normal karşılamalıyız. Türkiye’de Expo ile ilgili bilgi birikimi yok. Antalya ilk deneme olacak. Bu nedenle hatalar olabilir.” diye konuştu.

AÇILIŞA 146 HAFTA KALDI

“Açılışa şu an 146 hafta var. Eksilen haftaları çok kıymetli değerlendirmemiz gerekli.” diyen Sadık Badak, Expo konusundaki düşüncelerini 4 başlık altında topladı: Alanın hazırlanması, şehrin hazırlanması, katılımcı ülkelerin getirilmesi, ziyaretçiler. Bunlar arasında en kolayın Aksu ilçesindeki Expo 2016 Antalya alanının hazırlanması olduğunu ifade eden Badak, diğer başlıkların daha zor olduğunu söyledi.

"YOL OLMAZSA KUYRUK KAÇINILMAZ"

Şehrin hazırlanmasının işin yüzde 25’ini oluşturduğunu ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü anlatan Badak, sadece Antalya merkezin değil, Gazipaşa’dan Kaş’a kadar 19 ilçenin kent çekirdeklerinin iyileştirilmesi gerektiğini savundu. Bu başlık altında yapılması gerekenlerin en önemlisinin ulaşım olduğunu dile getiren Badak, “Ulaşımın standardının yükseltilmesi lazım.” dedi. 2016’ya kadar batı, kuzey ve doğu çevre yollarının muhakkak tamamlanması, Aksu-Alanya arasındaki 60 sinyalli kavşağın azaltılması, raylı sistemin Expo alanına kadar uzatılması, havalimanı-Pınarlı arası monoray kurulması, Kemer-Örnekköy arasında deniz ulaşımının sağlanması gerektiğini ifade eden Badak, “Bunlar yapılmadığı takdirde Expo’da büyük sıkıntılar yaşarız. Yerleşik hayatın, sivillerin ve ticari hayatın zorlanacağını söylemek kehanet değil. Bugün bile sıkıntı çekiyoruz. Bir de 2016’yı göz önünde bulundurun.” uyarısı yaptı. “Bu yollar yapılmaz Expo devam eder ama Antalya ulaşım sıkıntısı çeker.” diyen Badak, Çırnık köprüsünde şuan 20 dakika kuyruk oluşuyor. O zaman bir saat sürür. ‘Sürsün’ deniyorsa yapacak bir şey yok.” dedi.

RAYLI SİSTEM BAKANLIĞA YAPTIRILABİLİR

Sadık Badak, 2010’da çıkarılan bir bakanlar kurulu kararı olduğunu hatırlatarak Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yardım alınabileceği bilgisini paylaştı. Badak, böyle bir imkan olmasına rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden şehir merkezi ile Aksu ilçe arasında raylı sistem yatırımı planladığını dair bir açıklama olmadığını da hatırlattı.

100 ÜLKE İÇİN ACELE EDİLMELİ

Expo 2016 Antalya için 100 katılımcı ülke hedeflendiğini hatırlatan Badak, usulüne uygun davet ve ikna çalışmalarının şimdiden başlaması, diplomatların bilgilendirilmesi, hükümetin resmi davet yazıları göndermesi gibi konuların aciliyetini vurgulayarak, “Bugüne kadarki 19 botanik Expo’ya en çok katılım 44 ülke. 100 ülke öyle çok kolay değil. 30’u buluruz onda endişem yok ama 100 ülkede acele etmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

BİR GÜNDE 45 BİN ZİYARETÇİ

Expo alanını 5 milyonu yerli, 3 milyonu yabancı olmak üzere 8 milyon kişinin ziyaret etmesini beklendiğini belirten Badak, bunun da günlük 44 bin 500 ziyaretçi anlamına geldiğini söyledi. Badak, “Bu sayı bir günde bin 200 otobüs eder. Kars’tan, Edirne’den, Van’dan, Manisa’dan insanlar otobüse binip Antalya’ya gelecek, bir iki gün kalıp gidecek. Peki ne için gelecekler? Önce bilgilenmeleri lazım. İnsanların zihnine şimdiden girmemiz lazım.” diye konuştu. Sadık Badak, insanları Expo 2016 Antalya’ya çekilebilmek yapılması yurt içi ve dışı 100 havaalanında tanıtım yapılması, Antalya’da Expo TIR’ı oluşturulması gerektiğini söyledi.

EXPO KADROLARINA VE KONSEYİNE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Expo 2016 Antalya’nın 180 güne yayılan bir etkinlik olduğunu hatırlatan Badak, her gün farklı bir heyecanın yaşatılması gerektiğini vurguladı. Expo’da; Mevlana’dan Yunus’a, Büyük İskender’den Alaaddin Keykubat’a, portakaldan domatese kadar Türkiye’ye ve Antalya’ya ait unsurların yer alması gerektiğine işaret eden Badak, bu konuda Expo kadrolarına ve Expo Konseyi’ne büyük görev düştüğünü belirterek şöyle konuştu: “Devlet bütün dallarını Antalya’nın faydalanması için eğmiş durumda. Antalya devletin bu gücünden nasıl yaralanırım diye harekete geçmeli. 180 gün boyunca meydana getirilecek hareketi Antalyalı çıkaracak.”

EXPO PARTİLER ÜSTÜ OLMALI

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Sadık Badak, Expo’da geciken ve gecikmeyen konular bulunduğunu kaydetti. Ziyaretçi planlamasına şimdiden başlanmasının iyi olacağını, bazı yatırımlarda el birliği olsa bile zaman faktörü bulunduğuna işaret eden Badak bir soru üzerine, “Expo 2016 Antalya BBC World, CNN İnternatiolan gibi kanallarda her hafta yer alacak şekilde yapılabilir ya da hiçbir şey yapılmaz. Antalya yapabilecek güçte. Expo, bu işin ilgililerinin günlük ajandasının birinci maddesi olmalı. Uzaktan, ucunu tutmakla bu iş yapılamaz.”

Badak bir başka soru üzerine de, “Buradaki topluluk ve arkasındaki Antalyalı ‘gerek yok’ diyorsa olmasın ama ‘gerekli’ diyorsa gereğini yapsın.” cevabını verdi. Expo Konseyi’ni ‘işin vitesi’ olarak tanımlayan Badak, “Şimdi Türk vitesine takma zamanı. Konseyin harekete geçmesi gecikti. 4-5 ay önce kravatsız odalar, unvansız masalar oluşturulmalıydı.” ifadelerini kullandı. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER