ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Şubat 2013 Cuma 23:07

"Militan yetiştirip Suriye’ye gönderiyorsun"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail’in Suriye’yi vurması karşısında hükümetin sessiz kaldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bombalanan yer acaba başka ülke mi, komşumuz, burnumuzun dibinde. Burada militan yetiştirip oraya gönderiyorsun. Eline silah veriyorsun ‘kardeşini öldür’ diyorsun.” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde partinin eski çalışanlarına hizmet plaketi verildi. Partide görev yapmış eski belediye başkanları, milletvekilleri gibi çok sayıda eski çalışanlara Kemal Kılıçdaroğlu plaketleri takdim etti.

Programda konuşma yapan KIlıçdaroğlu, “İsrail Suriye’yi vurdu, aradan 3 gün geçti. Hükümetin görüşü belli mi, bir şey söyledi mi? Daha düne kadar ‘Suriye bizim iç işimizdir’ diyen kişi, Suriye bombalanıyor neden sesini çıkarmıyor? Bu ülkenin başbakanı yok mu, Dışişleri Bakanı yok mu? Bombalanan yer acaba başka ülke mi, komşumuz, burnumuzun dibinde. Burada militan yetiştirip oraya gönderiyorsun. Eline silah veriyorsun ‘kardeşini öldür’ diyorsun. Daha düne kadar ‘one minute’ diyip siyaset yaptın. Şimdi birileri sana ‘sus’ mu dedi, sesini kesiyorsun. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı bu noktada olamaz.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, üniversitelerin medreselere dönüştüğünü iddia ederek, “Biz Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyine nasıl çıkarırız diye uğraşıyoruz. Türkiye’yi bilgi toplumu olmaktan alıkoyuyorlar. 21. yüzyılda üniversiteler sessizse şapkamızı önümüze koyup düşünmek zorundayız. Avrupa Birliğinin en güçlü ülkesi, en hızlı büyüyen ülke. Çünkü üniversiteleri var. Biz üniversiteleri medreseye çeviriyoruz. Onun için CHP’li olmak zordur.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu terör sorunun çözülmemesini CHP’nin iktidar olmamasına bağladı. Kılıçdaroğlu, “Bugün ayakta duran onurlu bir parti varsa o partinin adı CHP’dir. Eğer 30 yıldır bu ülkede terör sorunu çözülmediyse CHP iktidar olmadığı için çözülmemiştir. Biz bu ülkenin en kalıcı sorunlarına çözüm üreten partiyiz. Eğer bizim sözümüz, bizim raporlarımız zamanında dinlenseydi Türkiye bu noktaya gelmezdi.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER