ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 17:57

Milanoviç, Bosna-Hersek'te


Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç, Bosna-Hersek'in, Boşnak, Sırp ve Hırvat olmak üzere üç halkın da ülkesi olduğunu söyledi.
     Milanoviç, iki günlük resmi ziyaret kapsamında geldiği Bosna-Hersek'te, tarihi Mostar kenti yakınlarındaki Çaplyina ve Stolac belediyelerini ziyaret etti.
     Çaplyina Belediyesi'ni ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapan Milanoviç, Hırvatistan'ın 1 Temmuz'da Avrupa Birliği'ne üye olmasına ilişkin, "Hem Bosna-Hersek hem de Hırvatistan, Hırvatistan'ın AB'ye girmesine hazır, sınırın her iki tarafındaki insanlar bu yeni döneme hazırdır" dedi.
     Bütün ülkelerin tarihi boyunca çeşitli meydan okuyucu durumlarla karşılaştığını ifade eden Milanoviç, Bosna-Hersek vatandaşlarının komşu ülke Hırvatistan'ın Avrupa Birliği'ne girmesine kısa sürede alışacağına inandığını ifade etti.
     Bosna-Hersek'te yaşayan Hırvatlar'ın durumuyla ilgili de Milanoviç, "Bosna-Hersek'in Anayasası Dayton Barış Anlaşması'na dayanan bir anayasadır. Bu yüzden bazı Avrupai sözleşmelerle tam olarak uygun değildir" diye konuştu.
     Milanoviç, Bosna-Hersek'in, içinde yaşayan Boşnak, Sırp ve Hırvat olmak üzere üç halkın da ülkesi olduğunu vurguladı.
    
     -Bölge ülkelerinin başbakanları fuarda buluşacak-
    
     Hırvatistan'ın AB'ye girmesiyle bazı Hırvat şirketlerin Bosna-Hersek'e taşınacağına ilişkin söylentilere de değinen Milanoviç, "Hırvat şirketler, yeni dönemde de hem Bosna-Hersek hem Hırvatistan hem de Sırbistan'da faaliyet gösterecekler" dedi.
     Ülkesi Hırvatistan'ın Bosna-Hersek'teki Hırvatlara destek vermeye devam edeceğini söyleyen Milanoviç, yarın Mostar'da açılacak 16. Uluslararası Ekenomi Fuarı'na katılacağını belirtti.
     Fuarın açılışına Sırbistina Başbakan İvitsa Daçiç, Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç'in de katılacağına işaret eden Milanoviç, "Bu bir üçlü zirve değil, biz burada fuara katılmak için bulunacağız" ifadesini kullandı.
    
     -Mecugorye'yi ziyaret etti-
    
     Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç, Ortaçağ Bosnası'nın mezar taşları olarak bilinen "Steçaklar"ın bulunduğu Stolac kenti yakınlarındaki Radimlya Açık Hava Müzesi'ni ve Avrupa'daki Katoliklerin yoğun ilgi gösterdiği, Bosna-Hersek güneyinde Meryem Ana'nın görüldüğü iddia edilen Mecugorye'yi de ziyaret etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER