ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:44

Midyat’ta yeni adli yıl için tören düzenlendi

Midyatta yeni adli yıl için tören düzenlendi


Mardin’in Midyat ilçesi Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mardin Barosu Midyat Temsilciliği tarafından 2013- 2014 adli yıl açılış programı düzenlendi. Programa Dargeçit ve İdil savcılığında görevli hakim ve savcılar da katıldı.
Kocatepe İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda düzenlenen törene; Kaymakam Oğuzhan Bingöl’ün yanı sıra Başsavcı Adnan Küçükyumuk, Ağırceza Reisi Sezgin Güverçin, Mardin Barosu Midyat Temsilcisi Avukat Halil Altunkaynak, hakim ve savcılar, avukatlar ile adliye personeli katıldı.

Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, geçen yıl hayatını kaybeden cumhuriyet savcıları Hakan Kılıç ve Murat Uzun’u rahmetle andıklarını belirtti. Ülkenin huzurlu bir dönem geçirmesi temmenisinde bulunan Küçükyumuk, “Son dönemlerde yargının olumsuz şekilde gündeme getirildiğini üzüntüyle izlemekteyiz. Öyle ki cumhuriyet savcılarımızın ve hâkimlerimizin yargısal faaliyetleri eksik bilgilerle kamuoyuna yansıtılmakta bu durum da çoğu kimse tarafından hakim ve cumhuriyet savcılarının haksız yere suçlanmasına neden olmaktadır. Bu konuda özellikle basın mensuplarına büyük görev düşmektedir. Yine son dönemde yargının yavaş işlediği ve yargıya olan güvenin çok düşük oranlarda olduğu dile getirilmektedir. Bu anlayışın olmasında hakim ve cumhuriyet savcıları olarak bizlerinde olumsuz yönde katkısı olabileceğini düşünmekle birlikte, bu eleştirilerin de haksız olduğunu dile getirmek istiyorum. Çünkü hakimiyle, cumhuriyet savcısıyla, müdürüyle, zabıt katibiyle, mübaşiriyle tüm adliye çalışanları ellerinden geldiğince yoğun mesai harcamaktadır.” diye konuştu.

Yapılan yeni düzenleme ile Midyat Adliyesi Kadastro Mahkemesi'nin merkez kabul edilmesi nedeniyle merkez ve bağlanan ilçelerin kadastro davalarının Midyat’ ta görüleceğini belirten Ağır Ceza Reisi Sezgin Güverçin ise, "Son dönemlerde yapılan yasal düzenlemeler, yeni adliye sarayları, yargıda UYAP aracılığıyla teknolojinin üst seviyede kullanılması, personel sayısının artırıması ile yargı daha hızlı ve etkili hale gelmiştir. Bunda iş yüküne rağmen fedakar bir şekilde çalışan yargı mensuplarının da katkısı unutulmamalıdır. Adil ve hızlı bir yargının olmadığı yerde, insanlar haklarını başka şekilde almaya çalışacak ve haksızlıklar oluşacaktır. Bu da toplumun huzurunu bozacaktır. Bu nedenle yargının hızlı, tarafsız ve bağımsız olması gerekmektedir. Cumhuriyetin kurucusu, ulu önder Atatürk’ ün de dediği gibi ‘ İstiklal, istikbal, hürriyet her şey adaletle kaimdir.” diye konuştu.

Programın kapanış konuşmasını ise Mardin Barosu Midyat Temsilcisi Avukat Halil Altunkaynak yaptı.

Program, katılımcılar onuruna verilen kokteyle sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER