ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 21:21

Midyatlılar Mısır'daki katliamda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

Midyatlılar Mısırdaki katliamda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı


Mardin’in Midyat ilçesinde sivil toplum kuruluşları, Mısır’da darbeye karşı çıkan vatandaşlara yönelik düzenlenen saldırıları kınadı. STK temsilcileri ve vatandaşlar, Mısır’a dua ederken, saldırılarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

        Midyat Barış ve Kardeşlik Parkı önünde bir araya gelen STK'lar adına ortak basın açıklamasını Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abulkadir Altay okudu. Konuşmasına Kur’an-ı Kerim’de Araf Suresi'nde yar alan 'Artık hakikat ortaya çıkmış ve onların (firavunların) bütün yaptıkları boşa gitmişti. Orada mağlup olmuş ve küçük düşmüşlerdi.' ayetini okuyarak başlayan Altay, "Mısır’ın seçilmiş tek cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin ABD, İsrail ve Suud’un kirli oyunlarının desteği ile darbe ile devrilmesinden bu yana Mısır halkı onurlu bir direniş göstermiş ve bu uluslararası çirkin oyuna karşı tarihe geçecek bir mücadele vermiştir. Nahda ve Adevviyye meydanlarında toplanan halk 1,5 aydır şiddetten özenle kaçınmakta ve iradelerine sahip çıkmaktadırlar. Seçimle iş başına gelmiş meşru yönetimlerine sahip çıkan Mısır halkı, defalarca katliamlara maruz kalmaktadır. Onurlu direnişinden ve hak arayışından vazgeçmeyen Mısır halkı, bu sabah da yüzlerce kişinin öldüğü, binlerce kişinin yaralandığı vahşi bir saldırıya maruz kalmıştır." dedi.

        Başta ABD, İsrail ve AB olmak üzere 'demokrasi' pazarlayan ülkelerin, bizzat katliama destek verdiğini savunan Altay, "Adına demokrasi dedikleri helvadan yapılmış putlarını yiyen Batı ve Batı'nın Ortadoğu’daki işbirlikçileri bu katliamların hesabını er veya geç verecektir. Mısır halkı protestolar boyunca şiddetten özenle kaçınarak bu senaryoyu boşa çıkaran bir akıl, irfan ve direniş göstermiştir. Mısır halkı Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve İslam işbirliği Teşkilatı (İİT) gibi uluslararası yapılar tarafından bırakıldıkları yalnızlık çemberini, sokaklarda kurdukları silahsız direniş siperleri ile parçalayacak ve herkese hukuk ve iradeye sahip çıkma dersi verecektir." şeklinde konuştu.

        Sivil insanlara karşı silahlı saldıra tepki gösteren Altay "Sivil silahsız kişilere karşı hedef gözetmeksizin katliam yapmak, Birleşmiş Milletler’in kabul ettiği sözleşme ve anlaşmalara göre, 'insanlığa karşı suç' niteliğindedir. BM ve Batı, üzerine düşmüş olan katliama rıza gölgesinden kurtulmak için Sisi ve darbeci şeflerini uluslararası mahkemelerde yargılamalıdır. Midyat STK’ları olarak, ABD, İsrail, Suud destekli katiller eliyle Mısırlı kardeşlerimizin uğradıkları vahşi katliamı lanetliyor, katledilen kardeşlerimize rahmet, yaralılara şifa, direnişçilere sabır, irfan, istikamet ve Firavunlara karşı zafer temenni ediyoruz." ifadelerini kullandı.

        Kalabalık grup Mısırlı darbe karşıtlarına destek duasının ardından hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER