ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 21:21

Midyatlılar Mısır'da ordunun yaptığı katliamı protesto etti

Midyatlılar Mısırda ordunun yaptığı katliamı protesto etti


Mardin'in Midyat ilçesinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları yaptıkları ortak basın açıklaması ile Mısır'da ordu tarafından gerçekleştirilen katliamı protesto etti.

        Cevat Paşa Camii önündeki basın açıklamasında açılan 'Üzülme Ey Şehidim kurşun yemek orucu bozmaz', 'Demokrasi dediler sıkışınca yediler' yazılı pankartlar dikkat çekti.

        STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Bir- Sen Midyat Temsilcisi A. Kadir Altay, “Diktatör Sisi ordusu bu sabah hedef gözetmeksizin; sivil, silahsız, masum Mısır halkının üzerine ateş açmış 200 üzerinde kişiyi şehit etmiş, binlerce kişiyi de yaralanmıştır. Daha önce de sabah namazı kılan Müslümanlara iki kez ateş açılmış ve 150 kişi şehit olmuştu. Mübarek, kutsal Ramazan ayında olmamıza rağmen, insanlar namazda olmasına rağmen katliamlar yapılıyor. Bu ne biçim vahşettir ki ibadet sırasında silahsız, siviller katlediliyor. Vahşetin daha büyüğünü bunu gördüğü halde sesini çıkarmayan güya medeni dünya yapıyor. Bakın Körfez Savaşı'nda petrole bulanan bir kuşu Saddam'ın vahşeti olarak gösteren uluslararası rezil medya, bu sabah Mısır'da yaşanan katliamı gündemine ancak öğleden sonra alıyor. Onu da çarpıtarak taraflar arasında çatışma olarak yansıtıyor. Uyanın ey Müslümanlar, yeter artık uyuduğumuz. Sisi, sadece emperyalist güçlerin boynuna tasma taktığı bir köpektir, bir piyondur." şeklinde konuştu.

        Basın açıklamasının ardından grup Mısır’da öldürülenler için dua ederek gıyabi cenaze namazı kıldı. STK temsilcileri ve vatandaşlar yapılan açıklamanın ardından alandan ayrıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER