ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 17:12

Midesinden bakın ne çıktı

Karın ağrısı şikayetiyle Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 15 yaşındaki kızın midesinden ameliyatla 2 kilogramlık saç çıkarıldı.


Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Hayrünisa Kahraman Esen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, adının açıklanmasını istemeyen A.K'nin karın ağrısı, bulantı ve yemek yiyememe şikayetiyle başvurduğunu belirterek, 3 ayda yaklaşık 10 kilogram zayıfladığını söyledi.

Hastanın yaklaşık bir yıldır aynı belirtileri yaşadığını anlatan Esen, endoskopide hastanın midesinde büyük bir kitle tespit edildiğini kaydetti.

Esen, bu nedenle hastaya cerrahi operasyon yaptıklarını dile getirerek, "Midedeki saç yumağını gerçekleştirdiğimiz operasyonla aldık. Ameliyat sonrasında kitleyi tarttığımızda ağırlığının yaklaşık 2 kilogram olduğunu gördük. Boyutu da midenin tamamen şeklini almış durumdaydı, çıkartırken biraz zorlandık. İlk kez bu kadar büyüğüyle karşılaştık. Böyle karın boşluğunda ve içi boş organlarda, çocuklarda kitleler görmekteyiz. Bunlar saç yeme alışkanlığına bağlı veya besin artıklarıyla oluşmaktadır" şeklinde konuştu.

- "Bazı huzursuzluklardan çocuklar etkilenerek saç yeme alışkanlıkları oluşabiliyor"

Çocuklarda en çok saç yemeye bağlı kitleler tespit ettiklerini aktaran Esen, bu durumun genellikle psikolojik sorunlardan kaynaklandığını vurguladı.

Esen, çocukların aile içi veya okuldaki huzursuzluklardan etkilenerek saç yeme alışkanlığı edindiğine dikkati çekerek, "Psikiyatri bölümündeki arkadaşlarımız konuyla ilgileniyor. Onların yardımıyla bu hastalıkları tedavi ediyoruz. Amacımız bu tip rahatsızlıkların tekrarlanmaması. Ameliyat olduktan sonra bu tarz hastalıkların tekrarlandıkları görülebiliyor" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER