ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2017 Pazartesi 15:34

“MHP’nin 'evet' demesi bölgeyi etkilemez”

“MHPnin evet demesi bölgeyi etkilemez”

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Akar: "Terörden çok büyük zarar görmüş doğu ve güneydoğu halkı, terör örgütlerinin ebediyete kadar bölge ve Türkiye gündeminden çıkıp güven ve istikrar ortamının oluşması için ‘evet’ diyecektir. Güçlü, koalisyonsuz, etkili bir yönetimin bölgeye de çok faydası olacaktır" “MHP’nin ‘evet’ demesi bölgeyi etkilemez. Çünkü bu mesele MHP ve AK Parti meselesi olmasının ötesinde millet meselesidir. Milletin iradesinin iktidarda kalıcı hale gelmesi, istikrara dönüşmesi me


AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Akar, Diyarbakır ve bölge illerinde "evet" oylarının önde olduğunu belirterek, “MHP’nin ‘evet’ demesi bölgeyi etkilemez. Çünkü bu mesele MHP ve AK Parti meselesi olmasının ötesinde millet meselesidir.” dedi.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında Diyarbakır ve bölge insanının eğiliminin "evet" yönünde olduğunu kaydederek, "Terörden çok büyük zarar görmüş doğu ve güneydoğu halkı, terör örgütlerinin ebediyete kadar bölge ve Türkiye gündeminden çıkıp güven ve istikrar ortamının oluşması için ‘evet’ diyecektir. Güçlü, koalisyonsuz, etkili bir yönetimin bölgeye de çok faydası olacaktır. 14-15 yıllık AK Parti iktidarında bölgenin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapısı ciddi şekilde değişti. Hastaneler, duble yollar, hava alanları, diğer yatırım ve hizmetlerin tamamı bu istikrarlı dönemde gerçekleşti. Bu ekonomik ve siyasal istikrarın kalıcı hale gelmesi lazım. Biz bölge insanı olarak koalisyonlardan çok çektik. O yüzden siyasi ve ekonomik istikrar için bölge insanı ‘evet’ diyor.” diye konuştu.

Referanduma giden süreçte MHP’nin verdiği desteğin doğu ve güneydoğuda seçmenin "evet" kararına olumsuz etki etmeyeceğini savunan Akar, “MHP’nin ‘evet’ demesi bölgeyi etkilemez. Çünkü bu mesele MHP ve AK Parti meselesi olmasının ötesinde millet meselesidir. Milletin iradesinin iktidarda kalıcı hale gelmesi, istikrara dönüşmesi meselesidir. Bu partiler üstü bir meseledir. MHP’li seçmen de bu saiklerden dolayı ‘evet’ diyecektir, bölge insanı da evet diyecektir. CHP ve diğer partilerden insanların da ‘evet’ yönünde irade koyacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

- “Evet oyları yatırımcıların güvenini artıracaktır”

Halk oylamasında sandık güvenliği konusunda sıkıntı yaşanmayacağını kaydeden Akar, şunları kaydetti:

“Son bir, bir buçuk yıl içerisinde bölgede huzur ve güvenlik tedbirleri adına epeyce bir yol alındı. Terörle etkin mücadele sonrası terör örgütleri büyük darbe aldı. Bu sebeple de seçimin güven içerisinde geçeceğine inanıyoruz. Devletimiz referandum sürecinde de sandık güvenliği için gereken tedbirleri alacaktır. Bölge insanı, korkusuz bir şekilde, rahatça oyunu kullanacaktır. Birtakım tehditler olacaktır ama bölge insanı artık teröristlerden korkmuyor. Geçtiğimiz ekim ayında Dicle İlçe Başkanımız Deryan Aktert, teröre lanet mitinglerini ilk başlatan kardeşlerimizdendi. O kardeşimizin şehadeti üzerine vatandaşlarımız sinmedi, bütün ilçelerde ve Diyarbakır kent merkezinde çok büyük kalabalıklarla teröre lanet mitingleri düzenlendi.”

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz aylarda açıkladığı Cazibe Merkezleri Programı’nın bölge ve özelde Diyarbakır için çok önemli avantajlar içerdiğini belirten Akar, “Bu programla yatırımcılara danışmanlık, yer tahsisi, bina yapımı, faizsiz yatırım kredisi, faiz indirimli işletme kredisi ve üretim tesisi taşıma desteği gibi alanlarda önemli destekler veriliyor. Yatırımcıları, sanayicileri bölgeye ve Diyarbakır’a yatırım yapmaya davet ediyoruz. Şehrimizde artık herhangi bir güvenlik problemi yok. Rahatlıkla gelip bu imkanlardan yararlanarak yatırım yapabilirler. Referandumdan çıkacak evet oyları da yatırımcıların güvenini artıracaktır.” ifadelerini kullandı.

- “Halkımız devletini yanında görmek istiyor”

Sur’da devam eden yeniden yapılanma ve restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Akar, “Türkiye çok güçlü bir devlettir, güçlü bir ekonomiye sahiptir. Hendek ve terör olayları sonrası insanlara sahip çıkıldı ve bölgedeki yerleşim yerleri hızla yeniden inşa ediliyor. Hızlı bir şekilde yaralar sarılıyor. Yıkılan evlerin yerine yenileri yapılıyor. Tarihi yapılarımız yeniden ihya ediliyor. Bu projeler tamamlandığı zaman gerek Sur, gerek diğer şehirler eskisinden çok daha güzel olacaktır. Halkımız devletini yanında görmek istiyor ve Sayın Başbakanımız ve bakanlarımız bölgeye gelerek vatandaşının yanında olduğunu hissettirdi.” dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER