ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Nisan 2013 Pazar 22:30

MHP Genel Başkan Yardımcısı Türkeş: "Türkiyenin vatandaşları eşittir."


MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "Annesi babası nereden gelirse gelsin, hangi dili, lehçeyi konuşursa konuşsun, hangi inanca hangi mezhebe ait olursa olsun Türkiye'nin eşit vatandaşları var" dedi.
     Türkeş, Sivas'ta partisinin Merkez İlçe Teşkilatı tarafından Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen "Çözüm (Çözülme) Süreci ve Türkiye" konulu konferansta, herkesin barış istediğini, kimsenin savaş istemediğini belirtti.
     Terörün her ülkenin başına bela olduğunu ifade eden Türkeş, "Büyük sıkıntılara mal olmuş terör örgütünün başını, muhatap almamalısın, alamazsın. Dünyanın hiçbir yerinde de alınmamıştır" diye konuştu.
     Türkeş, Türkiye'de eşit vatandaşların olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:
     "Annesi babası nereden gelirse gelsin, hangi dili, lehçeyi konuşursa konuşsun, hangi inanca hangi mezhebe ait olursa olsun Türkiye'nin eşit vatandaşları var. 'Kürt meselesi' dediğinde sen Kürt kökenli vatandaşları mesele olarak görüyorsun. Biz ilk başta buna itiraz ettik. Biz Kürt kökenli vatandaşı sorun olarak görmüyoruz ki. Anayasada herkes birey olarak eşittir. Bu Cumhuriyet, her mezhepten, her milletten, her inançtan insanların ortak iradesiyle kuruldu."
     Terörle uzlaşma olmayacağını dile getiren Türkeş, "Terör örgütünün bir hakkı vardır o da cezasını çekmektir" ifadesini kullandı.
    
     -Akil İnsanlar Heyeti-
    
     Akil İnsanlar Heyetinden terörle müzakere sürecinin anlatılmasının beklendiğini öne süren Türkeş, "Demek ki vatandaş bu sürece razı değil. Yoksa böyle Heyetler oluşturup insanlara neden yollayacaksın. Vatandaşların bu Heyete, 'sen bizi neye ikna etmeye geldin-' diye sorması lazım" şeklinde konuştu.
     Vatandaşların Akil İnsanlar Heyetine sorular yöneltmesinden hükümetin rahatsız olduğunu savunan Türkeş, bu nedenle hükümetin MHP'ye yüklendiğini iddia etti.
     Türkeş, MHP olarak asla bir yılgınlık ve mutsuzluk içinde olmadıklarını sadece yanlışların vatandaşlara anlatılmasını benimsediklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER