ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 18:32

MGK'da Suriye, Irak ve Ortadoğu masaya yatırıldı


Milli Güvenlik Kurulu (MGK), ekim ayı olağan toplantısı Çankaya Köşkü’nde yapıldı. MGK’da Suriye’nin yanı sıra artan terör eylemleri ile Irak ve Ortadoğu’daki son gelişmelerin ele alındığı ifade edildi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. Yaklaşık üç saat süren Ekim ayı olağan MGK toplantısı sonrasında yayımlanan bildiride toplantıya Suriye ve Irak damgasını vurdu. Öncelikle, halkın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetler görüşüldüğünü ifade edilen bildiride ‘‘Bu kapsamda ilave olarak alınması gerekenin tedbirler değerlendirilmiştir.’’ denildi. Sınır güvenliği kapsamında ise ‘‘Suriye’de süregiden çatışma ortamının bölge ve ülkemizin güvenliği açısından oluşturduğu tehditler ve bunlara karşı ülkemizce alınan tedbirler ile ihtilafın sona erdirilmesi için yürütülen uluslar arası çabalar gözden geçirilmiştir.’’ denildi. Suriyeli mülteciler konusunda ise ‘‘Ülkemize sığınan Suriyelilerin durumu ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar incelenmiştir.’’ sözlerine yer verildi.

MGK bildirisinde ayrıca Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki önemli siyasi gelişmelerin, demokratik geçiş sürecinde bulunan ülkelerde yaşananlar ile bu ülkelerle Türkiye’nin ilişkilerinin de değerlendirildiği kaydedildi. ‘‘Bu kapsamda, Ortadoğu Barış Süreci’ndeki son gelişmeler üzerinde de durulmuştur.’’ denildi.

IRAK'TAKİ TERÖR EYLEMLERİNDEN DUYULAN ENDİŞE

MGK bildirisinde Irak’a da yer verilerek ‘‘Irak’ta gelinen son durum mütalaa edilmiş, artan şiddet ve terör eylemlerinden duyulan endişe dile getirilerek, istikrarın kalıcı bir şekilde tesis edilmesi amacıyla bu ülkeye yönelik desteğimizin sürdürüleceği vurgulanmıştır.’’ ifadelerine yer verilen MGK toplantısında Doğu Akdeniz’in güvenliği konusunun da ele alındığı kaydedildi.

YENİ KOMUTANLARIN İLK MGK'SI

MGK toplantısına, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostancıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük yeni görevlerinde ilk kez katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER