ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 18:54

MGK'da 'çekilme' değerlendirildi

MGKda çekilme değerlendirildi

Milli Güvenlik Kurulu'nun nisan ayı olağan toplantısı sona erdi.


Milli Güvenlik Kurulu'nda PKK'nın çekilmesi ile ilgili olarak çabaların kalıcı olması için çabalar değerlendirildi.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, halkın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetlerin görüşüldüğü, bu kapsamda sarf edilen çabaların kalıcı netice vermesi için alınması gerekli ilave tedbirlerin değerlendirildiği, tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığın devam ettiğinin vurgulandığı bildirildi.
     
Milli Güvenlik Kurulunun 4 saat süren nisan ayı olağan toplantısının ardından bildiri yayımlandı.
     
Toplantıda halkın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetlerin görüşüldüğü, bu kapsamda sarf edilen çabaların kalıcı netice vermesi için alınması gerekli ilave tedbirlerin değerlendirildiği belirtilen bildiride, "Tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızın devamı, uluslararası toplumla koordinasyon ve işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır" ifadesi kullanıldı.
     
Suriye'deki gelişmelerin insani boyutu, bölgesel güvenlik ve istikrara yönelik etkileri de dahil olmak üzere tüm yönleriyle toplantıda ele alındığı aktarılan bildiride, "Bu ülkede dökülen kanın bir an önce durdurulmasına yönelik uluslararası çözüm girişimlerinde gelinen aşama ve önümüzdeki dönemde atılması öngörülen adımlar değerlendirilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.
     
Bildiride, Türkiye'deki barınma merkezlerinde misafir edilen ve sayıları iki yüz bine yaklaşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmaların da toplantıda gözden geçirildiği vurgulandı.
   
 Irak'ta meydana gelen gelişmelerin de toplantının gündeminde yer aldığı belirtilen bildiride, "Bu ülkede kalıcı istikrarın tesisine yönelik desteğimizin sürdürüleceği vurgulanmış, Türkiye-Irak ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi yönündeki irademiz teyit edilmiştir" ifadesine yer verildi.
     
Bildirinin son maddesinde ise toplantıda, Ortadoğu barış sürecine ivme kazandırılması doğrultusundaki çabalar ve Filistinli gruplar arasındaki iç uzlaşı sürecinde meydana gelen gelişmelerin değerlendirildiği kaydedildi.
    
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen toplantı, 4 saat sürdü.
    
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, MGK üyelerine toprak reformuyla ilgili yaklaşık 40 dakika süren brifing verdi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER