ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ekim 2014 Pazartesi 09:49

"Mezarının yerini biliyorum, açıklamayacağım"

"Mezarının yerini biliyorum, açıklamayacağım"

Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Sultan Alparslan’ın Mezarının Bulunması ve Türbe İnşası Projesi’ kapsamında arkeolojik kazı çalışmaları 15 Eylül 2014 tarihinde başladı.


Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Eravşar, Prof. Dr. Haşim Karpuz ile Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halit Çal’ın eşbaşkanlığında Türkmenistan’ın Merv kentinde kazı çalışmaları sürerken Türk Tarih Kurumu (TTK) eski başkanı MHP Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, kazı çalışmasının yanlış yerde yapıldığını savundu.

Halaçoğlu, “Sultanın mezarını yanlış yerde arıyorlar. Gerçek mezar yerini TTK başkanlığından ayrıldıktan hemen sonra, 2008 yılında tespit etmiştim. O dönem Kültür Bakanlığı Müsteşarı olan İsmet Yılmaz’la bölgeye gitmiştik. Sultan Alparslan’ın mezar yerini yüzde 99 oranında tespit etmiştim. Türkmenistan’la protokol imzalanıp, arkeolojik kazılar yapılacaktı. Ancak imza aşaması uzadı. Ben de siyasete girip MHP’den milletvekili oldum. Sonrasında da beni arayıp, gerçek mezar yerini soran olmadı” dedi.

Halaçoğlu, Alparslan’ın Çağrı Bey’in yanına gömüldüğünü belirterek şunları kaydetti; “Bölgeye gittiğimde birkaç noktanın krokisini çizmiştim. Yapılacak sözleşme çerçevesinde Türkiye’den gidecek ekibin başında olacaktım. Alparslan’ın türbesini, Sultan Sencer’in türbesinin olduğu çevrede arıyorlar. Sencer’in türbesi yeni Merv’de ortaya çıkarılmıştı. Ancak Sultan Alparslan’ın mezar yeri Sencer’in olduğu yerde değil. Türk hükümdarın babası Çağrı Bey’in yanına gömüldüğü biliniyor. Mezar yerinin bulunmasından sonra türbe inşa edilecek. Yarın biri gerçek mezar yerini bulursa rezil olurlar.”

‘Samimi olsalar beni ararlar’

Üç ayrı Merv şehri olduğunu dile getiren Halaçoğlu şöyle devam etti; “Modern Merv, Sultan Sencer’in Merv’i ve köhne MervÖ Bu yerler birbirlerine bitişiktir. Asıl mezar yerini siyaseten istismar etmemeleri için açıklamayacağım. Samimi olsalar beni arayıp davet ederlerdi. Bana gelip ‘Hocam bu konuda yardımcı olun deseler’ bilgileri paylaşırım. Asıl üzücü olan böylesi tarihi bir konuda bile siyasi kimlik ayrımı yapılması. Söz konusu olan MHP veya AKP değil, Türk tarihidir. Türkiye’nin varoluşuna ilk tuğlayı koyan Sultan Alparslan’ın mezar yerinin bulunması partiler ve şahıslar üstü bir konudur.”

TİKA: 28 bilim adamı katılacak

TİKA ise çalışmalar hakkında internet sitesinden şu açıklamayı yaptı; “ Alparslan’ın Merv’de tarihi süreç içinde inşa edildiği bilinen üç Cuma Camisi’nden hangisine gömüldüğü tarihi kaynaklarda belirtilmediğinden ve bu Cuma Camileri’nin yerleri de bilinmediğinden, öncelikli olarak yerlerinin bulunması amacıyla kazı çalışmalarına başlanıldı.
Öncelikle türbenin Macan Cuma Camisi yakınlarında olduğu değerlendirmesi kazı ekibi tarafından yapılmış, bu bağlamda çalışmalar Sultan Sencer Türbesi’nin çevresinde iki farklı bölgede başlamıştır. Toplam 28 kişilik
bilim adamı kazı çalışmalarına farklı tarihlerde katılacak.”(MİLLİYET)

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER