ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 21:09

Meyhaneciler Bakan Müezzinoğlu'nu sıcak karşıladı


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Saraçlar Caddesi üzerinde bulunan meyhanecileri ziyaret etti.
Çeşitli programlara katılmak üzere Edirne'ye gelen Müezzinoğlu, akşam saatlerinde şehrin en işlek caddelerinden biri olan Saraçlar'a geçti. Burada esnafı ve vatandaşları ziyaret eden Müezzinoğlu, cadde üzerindeki meyhaneci esnafı ziyaret etti.

Meyhaneciler ve müşterileri tarafından sıcak karşılanan Sağlık Bakanı, ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin, "Meyhaneci esnafı tarafından sıcak karşılandınız. Alkol tüketimi konusundaki düzenleme anlaşılmış mı?" şeklindeki sorusu üzerine Müezzinoğlu, Edirne'ye geldiği günden bu yana hep sıcak karşılandığını söyledi.

Bunun, Trakya ve Edirne insanının sıcaklığından kaynaklandığını ifade eden Müezzinoğlu, "Onu adam yerine koyuyorsan o da seni adam yerine koyuyor. Dolayısıyla bu anlamda her zaman gördüğümü her geçen artarak bir sevgi yumağını oluştuğunu gördüm. Ama dün, bu sabah itibariyle alkol satışları, reklamı ve dağıtımı ile ilgili sabah 07.00'de önemli bir yasal düzenleme yaptık. Bu düzenlemeden sonra 12 saat geçmeden işte burada 5-6 tane alkol işletmecisi ile selamlaştık. Hatırlarını sorduk. En ufak bir tepki de görmedik. Çünkü vatandaşımız her şeyin bir düzeninin olmasını istiyor. Her şeyin bir kuralı olmalı. Gelişi güzellik aslında onların da rahatsız olduğu, toplumun da rahatsız olduğu bir hadisedir." dedi.

Ülke insanının yarınlara daha güvenli, özgür, çağdaş ulaşması için gençlerin kötü alışkanlıkların korunması gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, "Gençlerimizin de kötü alışkanlıkları erken yaşlarda acemi oldukları yaşlarda muhatap olmamaları için onları koruyacak onları yarınlara kendi akıl analizleriyle karar verebilecekleri sürece kadar korumamız lazım. Dolayısıyla sağduyulu kitleden herhangi bir reaksiyon zaten görmedik. Ama ideolojik ve çıkarcı duruşların tabii ki tepkisi olabilir. Ama bizim için öncelikle toplum önemlidir. Gençler önemlidir. Ve bu ülkenin, milletin geleceği önemlidir. Toplumun en büyük derdi kanserdir. Ama kansere sebep olmada sigaradan sonra alkol en önemli unsurların başında geliyor. Uyuşturucuya başlayan çocukların yüzde 98'i önce alkol alıyor. Bu oranda çocuk önce alkol alıyorsa, önce alkolden gençliğimizi koruyabiliyorsak tabii ki otomatikman onları uyuşturucudan da korumuş olacağız. Trafik kazalarında her yıl 5 bin 500 insan hayatını kaybediyor. Nedenleri arasında üçüncü sırada yanlış alkol kullanımı geliyor. Sigara da olduğu gibi alkol kullanan vatandaşlardan bu düzenlemelere destek geleceğine inanıyorum. Çünkü biz toplumun geleceğine olumsuz etkileyecek kararı bugüne kadar almadık ve bugünden sonra almayacağız." açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER