ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 11:00

Mevsiminden 5 ay önce meyve veren erik, üreticiyi endişelendirdi

Mevsiminden 5 ay önce meyve veren erik, üreticiyi endişelendirdiTürkiye kar, buz ve dondurucu soğuklarla mücadele verirken, Mersin’in Silifke ilçesinde açık alanda yetiştiren erik ağacı meyve verdi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normal üzerinde olması nedeniyle ağaçlar da mevsimleri şaşırdı. Üreticiler, bu mevsimde çiçek açıp meyve veren erik ağaçların zamanında çiçek açmaması endişesi yaşıyor.

Bu mevsimde 4-5 kilo kadar erik topladıklarını belirten Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş, “Normalde Silifke ilk turfanda eriği çıkaran yer olmasına rağmen, nisan ayının başında hatta bunu örtü altıyla beraber mart ayının içerisine aldık. Aralık ayının ortasında eriği görünce şaşırmamak mümkün değil. Bunun da en büyük sebebi yaklaşık iki üç aydır sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde olmasından dolayı bu ağaçlar çiçek açtı meyveye dönüştü ve gördüğünüz gibi yaklaşık 5 kg civarında erik toplandı. Biz bu eriğin çıkmasına sevinelim mi üzülelim mi bilemiyoruz. Çünkü bu eriklerin nisan ayında meyve verip vermeyeceği endişesini taşıyoruz. Zaten zor durumda olan çiftçimizin böyle bir durumla karşılaşması da bizleri oldukça şaşırttı.” dedi.
Eriklerin iç piyasada değerlendirileceğini belirten Göktaş, “Toplanan erikleri bazı marketlerle görüşmeler yapıyoruz. Talepler doğrultusunda erikleri Türkiye’nin dört bir tarafına göndereceğiz ihtiyaca göre. Hanımlarımızdan oldukça fazla talep geliyor, bu talepler doğrultusunda onlara da direkt olarak erik üreticileri birliği aracıyla gönderebiliriz.” diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER