ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 18:25

Mevlevilik ve Muğlalı Şahidi Paneli


 Muğla'da Mevlevilik ve Muğlalı Şahidi paneli düzenlendi.
    
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen panele, Mevlana Celaleddin Rumi'nin 22. kuşak torunu Esin Bayru Çelebi, onur konuğu olarak katıldı.
    
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Pervin Çapan, panel öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, paneli Hazreti Mevlana'nın ve öğretisinin Muğla'daki evrimi üzerinde öğrenciler ve katılımcıları bilgilendirmek için düzenlediklerini söyledi.
    
Muğlalı Şahidi hazretlerinin Muğla'ya katkıları üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Çapan, ''Muğlalı Şahidi, bir Mevlana müntesibidir. Kendisinin sema yapılabilecek bir camide bu işleri yürüttüğü ve Evliya Çelebi'nin ifadesine göre bin 500 kadar öğrencisinin olduğu söyleniyor. Muğlalı Şahidi'nin kültürümüze mal olmuş çok önemli eserleri var. Bunların hepsi üzerinden gençlerimizin bilgilenmesi gerekiyor'' dedi.
    
Şehir kültürü yaratmanın yüce şahsiyetlerin manevi değerleri üzerinden üretilebileceğini, şehir kültürünün yaratılmasının çok uzun ve badireli bir süreç olduğuna işaret eden Çapan, ''Mevlana Celaleddin Rumi örnek alınması gereken şahsiyetlerin başında geliyor. Düzenlenen panellerle farkındalık çalışmalarına süreklilik kazandırmaya gayret ediyoruz'' diye konuştu.
    
Panelde, Şefik Can Uluslararası Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Nur Artıran, Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nilgün Açıkönkaş ve Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Murat Erten ''Mevlevilik ve Muğlalı Şahidi'' konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER