ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 13:05

Metruk binalar yıkılıyor


Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kış aylarında karla mücadelenin yanı sıra metruk, terk edilmiş ve çevreye tehlike arz eden binaların yıkımını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

8 mahallede 'maili inhidam' yani çevreyi tehdit eden durumda olan terk edilmiş binaların bulunduğunu hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, 2013 yılı içerisinde 24 ayrı yıkık, virane ve tehlike arz eden yapıların yıkıldığını ve 12 binanın yıkımı için gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti. Yapıların genellikle eski mahalleler ile şehir merkezinden uzak olan Hisarcık, Kıranardı, Subaşı mahallelerden oluştuğunu ve bunların özellikle şehir merkezinde olanlarının suç mahalli olmaya uygun ortamlar oluşturduğunu ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, metruk, virane ve tehlike arz eden yapıların yıkımında Valilik ve Emniyet Müdürlüğü ile iş birliği yaptıklarını kaydetti.

Tehlike arz eden ve damı, çökmüş, duvarların büyük bir kısmı yıkılmış yapıların yıkımı için için lastikli yükleyici (loder) kepçe, kazıcı-yükleyici, kamyon gibi araçlardan oluşan bir ekip kurduklarını hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili şunları söyledi: “2013 yılı içerinde yapılan çalışmalar neticesinden tespit edilenler yıkıldı. Tarihi ve tescilli binaların onarımı yapılıyor. Melikgazi ilçesi Kayseri’nin cazibe ve çekim merkezidir. Şehir merkezinde ve kırsal alanlarda harabeye dönüşmüş yapılar bulunmaktadır. Şimdi buralarda sahibi dahi zor bulunan binalarla karşılaşıyoruz. Yıkım için gerekli yasal prosedürler uzun sürebiliyor. Bu yapılar ayrıca her türlü suç unsuruna uygun zemin oluşturmaktadır. Hem çevre ve halk sağlığı hem de görüntü kirliliği açısından yıkım çalışmalarımız yasal mevzuat içerisinden devam edecektir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER