ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 11:42

Metro yolculuğunda anne dikkati


Ankara metrosunda görevli ikisi anne, biri anne adayı 4 kadın vatman, vatandaşların sorunsuz yolculuk yapması için yıllardır büyük bir dikkat ve özveriyle çalışıyor. Kadın vatmanların dikkati sayesinde özellikle lise öğrencilerinin şakalaşmalarıyla ortaya çıkan birçok ihlal kazaya dönüşmeden önlendi.
     Nihal Öcalan, Huriye Özçelik, Sıdıka Türkoğlu ve Melike Küçükbıçakçı, her gün binlerce başkentliye rahat ve hızlı ulaşım imkanı sağlayan Ankara metrosunun kadın vatmanları. Toplumun kadınlarda görmeye çok da alışık olmadığı vatmanlığı, severek ve özveriyle yapıyorlar.
     Ankara Metrosu'nda yaklaşık 7 yıldır vatman olan bir çocuk annesi Öcalan, AA muhabirine, idari personelken vatman olmaya karar verdiğini, zorlu bir eğitiminin ardından sınavda başarılı olarak tren kullanmaya başladığını söyledi.
     Vatman olduktan sonra yolcuların ilk yıllardaki şaşkınlığının yıllar içinde ortadan kalktığını ifade eden Öcalan, bunda erkeklerle özdeşleşmiş birçok işin kadınlar tarafından yapılmasının da etkili olduğunu dile getirdi.
     Kadınların yaptıkları her işe estetik ve titizlik kattığına işaret eden Öcalan, şöyle konuştu:
     "Yaptığımız iş büyük dikkat gerektiriyor. İnsanların evine sağ salim dönmesi için elimizden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz. İşimi yaparken beni en çok rahatsız eden tren beklerken geçilmesi yasak olan sarı çizgilerin geçilmesi. Özellikle lise öğrencileri birbirleriyle şakalaşırken bu ihlali sıkça yapıyor. Bunun dışında raylara atlayanları, dikkatsizlikleri nedeniyle iki vagonun arasına düşenleri gördük. Ben ve arkadaşlarım dikkatli olmasaydık, bu olaylar ölümle sonuçlanabilirdi. Benim de 13 yaşında bir kızım var. O gençlerin anneleri yerine kendimi koyuyorum ve yaptığım işin ne kadar sorumluluk gerektirdiğini bir kez daha anlıyorum."
    
     -"Annelik de vatmanlık da zor"-
    
     İki erkek çocuk annesi Özçelik de eşinin büyük desteğiyle vatman olmaya karar verdiğini, zorlukları bulunmasına rağmen işini severek yaptığını ifade etti.
     Çocuklarının 13 ve 4,5 yaşlarında olduğunu belirten Özçelik, küçük oğlunun, tren kullandığını yeni öğrendiğini ve bunun üzerine her gün trene binmek için kendisiyle işe gelmek istediğini söyledi.
     "7 yılın nasıl geçtiğini anlamadım doğrusu. Emekliliğime daha 8 yıl var. Allah izin verirse iş hayatımı vatmanlıkla tamamlamak istiyorum" diyen Özçelik, ilk zamanlar kendilerine şaşkınlıkla bakan yolcularla zaman içerisinde aralarında samimi bir bağ oluştuğunu kaydetti.
     Kızılay-Batıkent hattında sorunsuz sefer için görevlerini dikkatlice yaptıklarını belirten Özçelik, "Annelik de vatmanlık da zor. Biz bu iki zor işi umarım layıkıyla yapıyoruzdur" dedi.
     Anne adayı Melike Küçükbıçakçı ise hem profesyonelliğiyle yolculara güven veriyor hem de sempatik tavırlarıyla yolcuların ilgisini çekiyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER