ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2013 Pazartesi 15:30

Meteoroloji'den soğuk ve kar uyarısı


Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin yarından itibaren Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceğini açıkladı. Meteoroloji, önümüzdeki üç gün boyunca kuvvetli soğuk hava, kar yağışı, fırtına, kuvvetli buzlanma ve don ile zirai don olayının neden olabileceği olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Balkanlar üzerinden kuvvetli soğuk hava ve kar yağışı beklendiğini açıkladı. Genel Müdürlük'ten yapılan yazılı açıklamada, son meteorolojik değerlendirmelere göre yarın (10.12.2013 Salı) ülkemizin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceğinin tahmin edildiği belirtildi. Yarın (10.12.2013 Salı) Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Ardahan ve Hatay çevrelerinde yağış bekleniyor.

Yağışların Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz ile Ordu, Giresun ve Trabzon'un batısında kuvvetli olmak üzere; genellikle kar, Kıyı Ege, Hatay, Kilis, Gaziantep ile sabah saatlerinde İstanbul'da yağmur şeklinde olması bekleniyor. İstanbul'da sabah saatlerinde yağmur şeklinde görülecek yağışın, zamanla karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar, ancak akşam saatlerinden itibaren il genelinde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar; Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Orta ve Doğu Karadeniz, Orta ve Güney Ege ile Akdeniz'de kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Özellikle sabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

"ÇATI UÇMASI, BUZLANMA, DON OLAYI, ÇIĞ TEHLİKESİ KONUSUNDA DİKKATLİ OLUNMALI"

Çarşamba günü; Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış bekleniyor. Orta ve Doğu Akdeniz kıyı şeridinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek yağışların, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda aralıklarla kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar; Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Orta ve Güney Ege ile Akdeniz'de kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli, Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette buzlanma ve don olayı bekleniyor. Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında zirai don olayı bekleniyor.

Perşembe günü kuzey ve doğu kesimlerde kar yağışının, Orta ve Doğu Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de fırtına, ülke genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayının etkisini sürdürmesi bekleniyor. Hava sıcaklığının yarın (Salı) kuzeybatı kesimlerde, Çarşamba ve Perşembe günleri ülke genelinde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacağı tahmin ediliyor. Önümüzdeki üç gün boyunca kuvvetli soğuk hava, kar yağışı, fırtına, kuvvetli buzlanma ve don ile zirai don olayının neden olabileceği olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Vatandaşların, oluşması muhtemel çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, buzlanma, don olayı, çığ tehlikesi ve ulaşımda aksamalar konusunda dikkatli olmaları istendi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER