ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 12:07

Meteoroloji'den önemli uyarı

Meteorolojiden önemli uyarı

Ülkemizde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları önümüzdeki üç gün içinde artmaya devam edecek.


Meteoroloji'den önemli açıklama yapıldı. Yaz döneminde sıcaklıkların artmasıyla vatandaşların sıcak havadan etkilenmesine karşın Meteoroloji yetkilileri vatandaşları uyarıyor. Önümüzdeki üç gün öenmli. Sıcaklıklar artmaya devam edecek.

İşte Meteoroloji'den yapılan o açıklama:

Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının önümüzdeki 3 gün (10.07.2014 Perşembe, 11.07.2014 Cuma, 12.07.2014 Cumartesi) boyunca artmaya devam edeceği bekleniyor.

Yurdumuzun güneydoğu ve iç bölgelerinde (Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu’nun batısı, İç Anadolu, İç Ege, Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesimleri ile Marmara’nın doğusunda) hava sıcaklığının mevsim normallerinin 4 ila 7 derece üzerinde seyredeceği, kıyı kesimlerde (Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'in kıyı kesimleri) ise normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceği, ancak yüksek nem oranı sebebiyle sıcaklığın daha yüksek hissedileceği tahmin edilmektedir.

Yüksek sıcaklıkların yol açabileceği olumsuzluklara karşı (ısı/güneş çarpması ve diğer sağlık problemleri) vatandaşlarımızın ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları, özellikle saat 10-16 saatleri arasında güneş altında kalınmaması ve koruyucu tedbirlerin alınması tavsiye edilmektedir.

Termometreler çıldırmış olmalı

Hava sıcaklığının gölgede 40 dereceye ulaştığı Manisa’da, çocuklar kendilerini süs havuzlarına atarken, büyükler ise parklar ve camilerde serinlemeyi tercih ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan sıcak hava uyarısı kendisini hissettirmeye başladı. Düne kadar 36-37 derece arasında hava sıcaklığının etkili olduğu Manisa’da termometreler bugün gölgede 40 dereceyi gösterdi.
Sıcaktan bunalan çocuklar süs havuzlarında tehlikeye aldırış etmeden yüzerek sıcak havanın etkisini yok etmeye çalışırken, süs havuzlarını evdeki leğenden daha büyük olduğu için tercih ettiklerini söylediler.

Manisa’da serinlemenin bir diğer adresi ise cami ve parklar oldu. Namazlarını kılan vatandaşlar sıcak havanın etkisiyle namaz sonrası serin olan camilerde şekerleme yaparken, parkların gölgelik alanları da vatandaşların akınına uğradı. Sıcaktan bunalan vatandaşlar sık sık çeşmelerde ellerini yüzlerini yıkarken, sıcak havanın sadece insanları değil hayvanları da etkilediği görüldü.

Bazı işyerleri ise sıcak havanın etkisini ve nem oranını azaltmak için son yıllarda yayılmaya başlanan fıskıye sistemini işyerlerine taktırarak müşterilerine serin bir ortam hazırlamaya çalışıyor. İşyeri sahipleri uygulama ile sıcak hava ve nemden dolayı oluşan bunaltıcı havayı ortadan kaldırdıklarını ve müşterilerine daha iyi ve serin bir ortamda hizmet sunduklarını belirttiler.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER