ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 12:11

Meslek öğrenen kadınlar, hünerlerini sergiye taşıdı


Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) tarafından bu yıl 8.’si gerçekleştirilen ‘BUSMEK Genel Sergisi’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) izlenime sunuldu.

    Vatandaşlara merak ettikleri sanatsal alanlarda beceri kazandırmak, mesleki ve sosyal gelişimlerini sağlamak ve unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatları yaşatmak amacıyla gerçekleştirilen sanat ve meslek eğitimi kurslarının ‘8. Genel Sergisi’, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Kursiyerlerin el emeği göz nuru eserleri Merinos AKKM fuaye alanında düzenlenen programla izlenime açıldı. Bursa Mehter Takımı ve Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun konseriyle başlayan serginin açılış törenine kursiyerler de katıldı.

    Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, vatandaşlara yeni ufuklar açan BUSMEK’i çok önemsediklerini belirterek, merkez ilçelerde halkın kolaylıkla ulaşabileceği noktalarda kurs merkezi açtıklarını ifade etti. Başkan Altepe, BUSMEK’in önemli bir sosyal sorumluluk faaliyeti olduğunu kaydederek, “Bir taraftan şehrin gelişmesini ve kalkınmasını sağlarken, bir yandan da vatandaşlarımızın daha donanımlı bireyler olması için çalışıyoruz. Bursalıların hayat standartlarını yükselterek, nitelikli işgücünü artırmak için yoğun çaba harcıyoruz." dedi.

    Bursa’da yoğun ilgi gören kurslarda bu yıl 14 kurs merkezinde 100 branşta 14 bin kursiyeri eğittiklerini ifade eden Başkan Altepe, “BUSMEK’te bugüne kadar 100 bin mezun verdik. Mezun ettiğimiz bu 100 bin kişi, MEB onaylı sertifika aldı. Meslek öğrenerek altın bilezik edinmenin yanında, kursiyerlerimize girişimciliğin yollarını da açmaya çalışıyoruz. KOSGEB ile imzaladığımız protokol çerçevesinde, BUSMEK kursiyerlerine uygulamalı girişimcilik eğitimleri de veriyoruz. Aldıkları eğitimler sonunda kursiyerlerimiz, takı tasarım atölyesinden metal kaplama imalat sanayiine kadar çeşitli sektörlerde girişimcilik örneği göstererek, kendi işletmelerini açabilme imkanına kavuşuyorlar.” diye konuştu.

    Vali Yardımcısı Hüseyin Eren de BUSMEK kurslarının kent ekonomisiyle sosyal hayata büyük katkıları olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından 12 kurs merkezini temsilen 12 kursiyere, Başkan Altepe ve Vali Yardımcısı Eren tarafından sertifikaları verildi, kursiyerler de Başkan Altepe ile Vali Yardımcısı Eren´e yağlı boya tablo hediye etti.

    Protokol üyeleriyle birlikte serginin açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe, daha sonra eşi Hüsniye Altepe ile birlikte sergide yer alan eserleri tek tek inceledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER