ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 22:43

Meslek lisesi fabrika gibi çalışıyor

Meslek lisesi fabrika gibi çalışıyor


Samsun’un köklü liselerinden İlkadım Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, mobilya ve matbaa bölümleriyle, başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere çeşitli kurumların masa, sandalye, sıra ve matbaa ihtiyaçlarını karşılıyor. Lise son iki yılda 2 milyon liralık ciro elde etti.

        Samsun’un İlkadım ilçesinde yer alan ve 1947 yılında eğitim öğretime başlayan İlkadım Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, günümüzde sahip olduğu Mobilya ve İç Mekan Tasarımı, Elektrik Elektronik, Matbaa, Motorlu Araçlar, Metal, Makine, Bilişim ve Metalürji Teknolojisi bölümleri ile bin 800 öğrenciye eğitim veriyor. Sahip olduğu bölümlerde öğrencilere meslek eğitimi veren lise, diğer taraftan İl Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli kurumların masa, sandalye, dolap, sıra ve matbaa gibi ihtiyaçlarını kendi atölyelerinde üreterek karşılıyor.

        ÖĞRENCİLERE 160 BİN LİRA MAAŞ ÖDEMESİ YAPILDI

        İlkadım Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, kendi atölyelerinde yaptığı üretimle 2011 yılında 987 bin 469 lira, 2012 yılının ilk 11 ayında bir milyon 250 bin 987 lira olmak üzere toplamda 2 milyon 238 bin 456 liralık ciroyu lisenin döner sermayesine kazandırmayı başardı. Lise aynı süre içerisinde üretimde görev alan 369 öğrenciye 160 bin 507 lira ücret ödemesi yaptı.

        İlkadım Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin siparişlerden elde ettiği gelirin yüzde 15’i Hazine Müsteşarlığı’na, yüzde 1’lik kesimi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na pay olarak kesildiği bildirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER