ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 16:08

"Meselenin nedeni çevre değil ekonomi"


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin "Tabiatı koruyan, ağaçlandırma konusunda destanlar yazan hükümetiz. En çevreci hükümet, bizim hükümetimizdir. Peki bunlar niye oluyor? Tamamen tahrikler var" dedi.
Bakan Eroğlu, AK Parti Kastamonu İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, gelecek seçimlerin, Türkiye için çok önem taşıdığını söyledi.
Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara dikkati çeken Eroğlu, şunları kaydetti:
"Maksadın ağaç olmadığını söylediler. Çünkü ağaçlandırma ve çevre konusunda hiçbir hükümet bizimle yarışamaz. Takdirname almış bir ülkeyiz. Ağaçlandırma faaliyetlerinde geçmişte yılda sadece 70 bin hektarlık alanda çalışma yapılırken biz bunu 500 bin hektara çıkarttık. Sadece 72 milyon fidan üretilirken, biz daha az elamanla yılda 470 milyon adet fidan üretiyoruz. Son 10 yılda toprakla buluşturduğumuz fidan sayısı 2 milyar 711 milyon adettir. Dünyada odun serveti azalırken Türkiye'de artıyor. Son 10 yılda ormanlık alanlarımız büyümüş. Tabiatı koruyan, ağaçlandırma konusunda destanlar yazan hükümetiz. En çevreci hükümet bizim hükümetimizdir. Peki bunlar niye oluyor? Tamamen tahrikler var."
- "Meselenin nedeni çevre değil ekonomi"
Bakan Eroğlu, milletin bu konular üzerinde dikkatlice durması gerektiğini vurgulayarak, geçmişte 9 ay vadeli hazine garantili borçlanma faizinin yüzde 63 iken bu oranın şimdi yüzde 5'in altına indiğini anlattı.
Aradaki farkın daha önce 3-5 sermaye grubunun cebine girdiğini dile getiren Eroğlu, AK Parti'den önce toplanan vergilerin yüzde 86'ısının tamamen faiz ödemesine gittiğini belirtti.
Bakan Eroğlu, AK Parti'nin Türkiye'de muhteşem bir dönüşüm sağladığına vurgu yaparak, şöyle devam etti:
"Türkiye'nin artık başı diktir. Devletin büyük borcu vardı. 23,5 milyar dolar borçtan dolayı IMF karşısında geçmiş hükümetler el pençe duruyordu. Bir IMF memuru geldiği zaman neredeyse devlet başkanı gibi karşılanır, istediğini dikte eder çeker giderdi. Aynı şeyi bize yapmak isteğinde Başbakan, 'Ya bizim isteğimiz şartlarda anlaşmayı kabul edersiniz ya da size güle güle demekten başka çare yok' dedi. Biz bütün paraları ödedik, 14 Mayıs günü de son dilim ödendi ve IMF'ye borcumuz kalmadı."
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Osmalı döneminde de benzer numaraların yapıldığını" dile getirerek, " Bugünkü Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası vardı. Sultan Abdülhamit Han o zaman 'Biz borçlarımızı ödeyeceğiz' deyince bütün dünya telaşa kapıldı. Topçu Kışlası'nda, 31 Mart hadisenin çıkmasına neden oldu. Şimdi bütün bunların sebebi ekonomiktir, çevre meselesi değildir" diye konuştu.
- "31 Mart Vakası'nı hatırlayalım"
Bakan Eroğlu, Taksim'deki trafiğin yerin altına alınmasıyla ilgili çalışma yapıldığını anlatarak, şunları kaydetti:
"Daha Gezi Parkı'nda filan bir işlem başlamış değilken böyle bir hadise yaşandı. Dolayısıyla lütfen uyanık olalım. Eğer biz uyanık olmazsak tarih tekkerrür eder. Bu yüzden 31 Mart Vakası'nı hatırlayalım. Gezi Parkı'nda yaşananların tarihin geçmiş hadiseleriyle bugün arasında aynı sebebe dayandığını fark edelim. Türkiye güçlendikçe bir takım yurt dışında ve içinde güçlenmesini istemeyenler, önünü kesmek için her türlü engeli koymaya çalışıyorlar. Vatandaşların çoğu da arka planı anladı. Çevrecilikse gelin hep beraber, yılda biz 500 milyon fidan üretiyoruz, ağaç dikelim. Biz bazen 'gelin ağaç dikelim' diyoruz, herkes 'arkanızdayız' diyor, bakıyoruz kimse yok. Şu anda AK Parti Türkiye'nin yüz akıdır."
- Yerel seçimler
Merkez Bankasının kasasında 133 milyar dolar döviz olduğunu vurgulayan Eroğlu, "Ülkemiz 70 cente muhtaç olduğu günleri gördük. Türkiye'nin kasası doldu, dolu dizgin yatırımlar yapılıyor" dedi.
Eroğlu, sağlıktan yol çalışmalarına kadar hayata geçirilen projeler hakkında bilgi vererek, Kastamonu'da hayata geçirilen bütün projeleri merkezi hükümettin yaptığını, bunun halka iyi anlatılması gerektiğini dile getirdi.
Yerel seçimlerde belediyenin AK Parti'li olması durumunda da daha büyük işlerin yapılacağını anlatan Eroğlu, bu konuda teşkilata önemli görevler düştüğünü söyledi.
AK Parti İl Başkanı Metin Çelik, Bakan Eroğlu'na Kastamonu'nun organik ürünlerinden oluşan hediye sepeti verdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER