ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Şubat 2013 Pazar 23:47

Mescid-i Aksa yakınında sinagog projesi


Kudüs'teki El-Aksa Vakıf ve Kültür Miras Kurumu, İsrail'in Mescid-i Aksa yakınında, Memluklular, Eyyübiler ve Osmanlılar döneminden kalan binaların yerine, bir sinagog, din okulu, polis karakolu, büyük bir karşılama salonu ve sağlık tesisi yapmayı planladığını bildirdi.
     El-Aksa Vakıf ve Kültür Miras Kurumunda düzenlenen basın toplantısında, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya 50 metre mesafedeki Ağlama Duvarı (Burak Duvarı) yakınlarında başlattığı projenin ayrıntıları, harita, fotoğraf ve filmlerle anlatıldı.
     Toplantıda, İsrail'in El-Mağaribe Mahallesi'nde, Memluklular, Eyyubiler ve Osmanlılar döneminden kalan binaların yerine, bir sinagog, din okulu, bir polis karakolu, büyük bir karşılama salonu ve sağlık tesisi yapmayı planladığı ifade edildi.
     4 katlı bir bina olarak hazırlanan, toplam alanı bin 716 metrekare ve maliyeti 20 milyon dolar olan projenin uygulanması durumunda Mescid-i Aksa'yı ''büyük tehlikelerin'' beklediği vurgulandı.
     Müslüman-Hristiyan Kudüs ve Kutsal Yerleri Koruma Kurulu Genel Sekreteri Hanna İsa, ''İsrail, tüm İslam alemi ve Arap dünyasına meydan okuyarak Yahudileştirme siyasetiyle Mescid-i Aksa'da da istikrarsızlık yaratmaya çalışıyor. Türkiye'ye, Mısır'a sesleniyorum. Kudüs düşmeden, tarih bizi hesaba çekmeden harekete geçelim'' dedi.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER