ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 12:24

MESAM’da sular durulmuyor, istifalar devam ediyor


Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) Denetleme Kurulu asil üyeleri Mustafa Budan ve Banu Kırbağ‘ın yanı sıra yedek üyeler Kadir Tapucu, Cengizhan Mutlu ile Serdar Erbaşı görevlerinden ayrıldı.

Daha evvel de Ahmet Selçuk İlkan ve Fatih Kısaparmak’ın da aralarında bulunduğu 11 Yönetim Kurulu üyesi istifa etmişti.

İstifa nedenlerini dilekçelerine yazan Denetleme Kurulu üyeleri, MESAM’ da büyük idari zaafiyetlerin olduğundan yakındı. MESAM – MSG Protokolü’nün yerine getirilmemesinin, birliği ciddi zararlarla uğratacağı uyarısında bulundu.

Üyeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde imzalanan protokolün ‘Olağanüstü Genel Kurul onayına sunması gereken dağıtım dökümantasyon yönergesinin 2012 bitmeden yapılması’ maddesinin yerine getirilmeden ortak ofis için ciddi harcamalarda bulunulduğundan şikayet etti. Ayrıca MESAM’da sözleşmeleri feshedilenlerin büyük bölümünün yargı kararları sonrasında da tekrar göreve döndüğünü, yüklü miktarda tazminat aldığını dile getirdi.

Üyeler, olup bitenler hakkında doğruların anlatılmadığından da dert yandı.

Yönetim Kurulu’ndan istifa ederken basına açıklamalarda bulundukları için Disiplin Kurulu’na gönderilen üyelerin durumuna değinen istifacı üyeler, disiplin yargılamalarında siyasi kimliklere göre tavır takınılmaması gerektiğini ve MESAM’da hukuksuzlukların bitmesi gerektiğini vurguladı.

Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün, MESAM’da olup bitenlere seyirci kaldığını da savunan Denetleme Kurulu asil ve yedek üyeleri, bu şartlarda görev yapmanın anlamsız olduğunu beyan etti.

Kısa adı MESAM olan Türkiye Musıki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde yolsuzluk ve suistimal iddiaları bitmek bilmiyor. Öyle ki şarkıcı Ali Güven, telif hakkının kendisine verilmediğini iddia ederek MESAM’ın kapısında kendini zincirleyerek eylem yapmıştı.

Sanatçı İbrahim Tatlıses, Twitter’dan Bakan Ömer Çelik’i, hatta Başbakan Tayyip Erdoğan’ı defalarca göreve davet ederek, ‘’Hakkımız gaspediliyor. Hakkımı kimseye helal etmiyorum. ‘’ demişti. Yavuz Bingöl ise “Haramiler suyun başını kesmiş, hakkımızı alamıyoruz, gerekirse eylem yapacağız.” ifadesini kullanmıştı. Orhan Gencebay da sıkıntıları bizzat Başbakan’a anlatarak yardım talep etmişti.

Çok sayıda MESAM üyesi, Telif Hakları Genel Müdürlüğü başta olmak sureti ile yetkili kurumlara mail ve faks yağdırıyor, yardım diliyor.

Yakın zamanda aralarında Ahmet Selçuk İlkan, Fatih Kısaparmak, Ali Tekintüre, Recep Ergül, Amir Ateş, Hülya Şenkul, Haluk Özkan, Mehmet Gümüş, Dursun Karaca, Osman İşmen , Faruk Demir’in bulunduğu 11 Yönetim Kurulu asil ve yedek üyesinin istifasından sonra MESAM’da bu defa Denetleme Kurulu üyelerinin bir bölümü, Arif Sağ idaresinin uygulamalarından rahatsızlık duyarak görevi bıraktı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER