ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:39

Mesaiye yürüyüşle başlıyorlar


 Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü personeli, halkı obeziteye karşı uyarmak ve hareketli yaşama özendirmek amacıyla perşembe günleri mesaiden önce yürüyüş yapıyor.
    
Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından başlatılan yürüyüş programına İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları da destek veriyor. Perşembe günleri Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde toplanan çalışanlar, obeziteye dikkat çekmek amacıyla iş kıyafetleriyle Sivas 4 Eylül Stadyumuna kadar yürüyüş yapıyor.
    
Halk Sağlığı Müdürü Levent Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 kilometre yürüdüklerini belirterek bu uygulamayı sağlıklı yaşam için başlattıklarını söyledi.
    
Hayatta spora yer verilmesi gerektiğini belirten Sağlam, hareketsiz yaşamın beraberinde birçok hastalığı getirdiğini ve özellikle obeziteye neden olduğunu vurguladı. Obeziteye karşı halkı bilinçlendirmek istediklerini dile getiren Sağlam, şunları kaydetti:
    
''Obezite hali sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri. Bu nedenle halkımızı bir kez daha uyarıyoruz bu konuda. Dikkatlerini çekmek istiyoruz. Biraz daha hareketli ve biraz daha spora yer açılmış bir hayat rica ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde aşırı obez bir hastamız hayatını sırf bu yüzden kaybetti. Yürümek ve spor yapmak için bahane aramıyoruz. Takım elbiselerimizle yürüyoruz. Sadece ihtiyacımız olan şey bir çift lastik ayakkabı, gerisi size kalmış. Bundan sonra da bu yürüyüşlerimiz devam edecek.''
   
  İl Sağlık Müdürü Bahattin İlter ise, vatandaşların fiziksel aktivitelerinin artması ve alışkanlık kazanabilmeleri için bu faaliyetlerin yürütüldüğünü dile getirerek Halk Sağlığı'nın düzenlediği yürüyüş programına bu nedenle katıldıklarını belirtti.
  
   Yürüyüş programlarına herkesin katılabileceğini aktaran İlter, ''Hareketsizlik her türlü hastalığa sebebiyet verebilmekte. Obezite, kolesterol, damar tıkanıklıkları, kalp hastalıkları bu listeyi uzatabiliriz. Özellikle bizim halkımızda bu alışkanlığı kırmak için yoğun çalışma sarf etmemiz gerekiyor. Spor, yürüyüş ve benzeri faaliyetleri daha fazla yapmamız lazım. Bu faaliyetimize de tüm halkımızı bekleriz. Sağlık çalışanları olarak biz her hafta düzenli olarak yapıyoruz'' diye konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER