ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:17

Mersin'in kurtuluş günü

Mersinin kurtuluş günü


Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.
     Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Toroslar Belediyesi'nin hazırladığı kutlamalar Tren Garı'nda başladı. Temsili milis kuvvetlerini taşıyan trenin, il protokolü tarafından karşılanmasının ardından, İsmet İnönü Bulvarı'nı takiben Cumhuriyet Alanı'na kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
     Buradaki törende Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ile Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan halkı selamlayarak, Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.
     Toroslar Belediyesi'nce düzenlenen tören ise, Kuvayımilliye Anıtı'na çelenk konmasıyla başladı. Türk Bayrakları, temsili kağnılar, top ve tüfeklerle katılan grup, Hastane ve İstiklal caddelerini takiben, Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Burada buluşan gruplar, halk oyunları ekiplerinin gösterilerini izledi.
     Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Cumhuriyet Meydanı'ndaki konuşmasında, Büyük Önder Atatürk'ün sözleri doğrultusunda Mersin'i bir dünya kenti yaptıklarını belirterek, ''Mersin, sağlıklı bir kalkınmayı hayata geçirdi. Bundan sonraki aşamada ilimizi daha yaşanılır hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız'' dedi.
     Tören boyunca ''3 Ocak Kurtuluş Gününüz Kutlu Olsun'' yazılı bir paraşütte tören alanını turladı.
     Törene, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ile MHP Mersin Milletvekili Ali Öz, CHP Mersin Milletvekilleri İsa Gök, Vahap Seçer, Aytuğ Atıcı, gaziler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
     Vali Hasan Basri Güzeloğlu da, tören sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Kutlamalar, Mersin'in gelişmesine her yıl büyük katkı sunmaktadır. Mersin'in hedeflerine ulaşması adına tarihimizden aldığımız güçle ilerliyoruz'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER