ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2013 Pazar 01:38

Mersin'de Türkçe coşkusu


Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından ‘Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’ kapsamında düzenlenen 11’inci Türkçe Olimpiyatları'nın Mersin il etkinliğinde binlerce insan coşkuya ortak oldu. Marina'yı dolduran onbinlerce insan Türkçe'nin çocuklarının söylediği kardeşlik türküleri ile şarkılarını hep birlikte seslendirdi.

Yıldırımhan Mezunlar Derneği ve Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) tarafından organize edilen il etkinliğine katılmak için 20 ülkeden 70 öğrenci Marina'da Türkçe sevenleri bir araya geldi. Öğrenciler söyledikleri bir birinden güzel şarkı ve türküler ve halk oyunları gösterileri izleyenlerden büyük alkış aldı. Erken saatlerden itibaren Marina'yı tıklım tıklım dolduran Mersinliler gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren programda Türkçe'nin çocuklarına alkışları ile eşlik etti.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, birlik ve beraberliğin teminatı olan Türkçe'yi dünyanın her tarafında dalgalandıranlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında "Her renkte her dilde temsil eden gönül elçilerini ve bu düşünceyi hayata geçiren bu coşkuyu bizlerle buluşturan ses bayrağımız Türkçe'yi dünyanın her yerine ulaştıran gönül erlerine öğretmenlerimize içtenlikte teşekkür ederim" ifadesini kullandı.
Bu akşam da kimliğin ve değerlerimizin temsilcisi Türkçe’nin dünya ile buluşmasına ev sahipliği yaptıklarını anlatan Güzeloğlu şunları söyledi: "Ayrıca mutluluğum, Mersin’deki 3’ncü görev yılımda ilimizin 3’ncü kez bu buluşmaya ev sahipliği yapmasıdır. Bu akşamın gerçekleşmesinde maddi-manevi destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu coşkunun hiç bitmeden her geçen yıl artarak büyümesini diliyorum.”

Programın açılış konuşmasını yapan Türkçe Olimpiyatları Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Erdem de gönül erlerinin 160'tan fazla ülkede; 14 üniversite, bin okul 80 dil kursu, 40 Türkoloji bölümü, 225 etüd, 400 kültür merkezleri ile Türkiye'nin sesini dünyaya duyurarak sevgisi aşkını muhabbetini taşıdığını ifade etti.

Etkinliğin son bölümünde ise Hüseyin Erdem tarafından Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na katkıları nedeniyle ‘Teşekkür Plaketi’ takdim edildi. Etkinliğe katkı sağlayan kurum ve kuruluş temsilcileri de plaketlerini Vali Güzeloğlu'nun elinden aldı.

Program Vali Güzeloğlu, AK Parti Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt, Ahmet Tevfik Uzun, Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök ve diğer protokol üyelerinin çocuklarla birlikte seslendirdiği "Yeni Bir Dünya Şarkı" ile sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER