ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 13:36

Mersin'de toplu arı ölümü iddiası


Tarsus ilçesindeki toplu arı ölümünün, "ağaçların ilaçlanmasından kaynaklandığı" iddia edildi.

Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çalıkoğlu, yaptığı açıklamada, Çukurova yöresine, kış aylarında uygun iklimi nedeniyle Türkiye'nin birçok yerinden arı kovanları getirildiğini belirtti.

Son günlerde Tarsus ilçesinde arı ölümleri görüldüğünü anlatan Çalıkoğlu, "Arıların ölmesi nedeniyle bal kaybı olacak. Geçen yıl da toplu ölümler görülmüştü. Arı ölümlerinin mevsim itibariyle ağaçlara yapılan ilaçlamadan kaynaklandığını düşünüyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü bu konuda bize yardımcı oluyor. Gerekeni yapacak" dedi.

Arı yetiştiricisi İbrahim Erişik de arıcılık yapanların son günlerde yaşanan ölümler nedeniyle sıkıntılı süreç geçirdiğini belirterek, "Arılarımız bilinçsizce ilaçlanan çiçeklere konduğunda zehirleniyor ve ölüyor. Çiftçiler ilaçlama yaparken ya çiçeklenme döneminde ilaç atmasın ya da arılara zarar vermeyen ilacı tercih etsin'' diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hayri Erdoğan ise arıcıların talebi üzerine ekiplerin, laboratuvar ortamında araştırılması amacıyla ölümlerin yaşandığı bölgeden numune aldığını ifade ederek, "Yapılacak analizin ardından arıların ölüm nedeni ortaya çıkacak. Gerekli tedbirleri alıyoruz. Zirai ilaç bayilerini bilinçli ilaçlama yapılması noktasında bir kez daha uyardık. Her zaman üreticimizin yanındayız'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER