ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 15:00

Mersin Limanı'nda kuklalı eylem


Uluslararası Mersin Limanı (MIP) ile yükleme boşaltma işini alan taşeron firmadan atılan işçiler kuklalı eylem yaptı. Eylemciler bir işçi kuklasını limanın A kapı girişindeki çapaya asarak tepkilerini dile getirdi.

Türk-İş Mersin Şubesi üyesi bir grup liman işçileri ile birlikte ortak basın açıklaması yaptı.
Sendikanın İl Sekreteri Ürfet Deveci, MIP'nin kendi bünyesi ile taşeron şirketlerden atılan işçi sayısının 34'e ulaştığını belirtti.

Liman yönetiminin toplu sözleşmelerine gölge düşürmek için 34 arkadaşlarını işten çıkardığını aktaran Deveci, "Baş temsilcimiz dahil attıkları işçilere hiç bir gerekçe göstermemişler. Bu hukuksuzlukları işçilerin hak aramak için yaptığı yürüyüşe katıldıkları için yapıyorlar. İşten atılan kardeşlerimizin eylemlerle hiç alakası yok. Sendikaya üye oldukları için işten atıldığını herkes biliyor. Sesimizin yettiği kadar burada kalacağız." dedi.

Türk-İş Mersin Şube Başkanı İrfan Gültekin, toplu sözleşme dönemlerinde her zaman bu tür işlerin yapıldığını anlattı. Gültekin " 20-30 kişiyi ortaya atarlar. Toplu sözleşme sürecini rahat geçirmek için atılan o işçilerin pazarlığını yaparlar. Buna hiç kimse meydan vermesin." şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından işçi kuklasını kucaklarına alan işçiler, sloganlar atarak liman A kapısı önüne kadar geldi. Burada kuklayı çapaya asan işçilere çocukları ve eşleri de destek verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER