ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 17:50

Mersin basını güçlerini birleştiriyor


Mersin'de yayımlanan 16 günlük gazete, daha güçlü yayıncılık yapabilmek adına 9 gazetede birleşme kararı aldı.
     Basın İlan Kurumu Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, karar nedeniyle Basın İlan İl Müdürlüğünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yerel basının demokrasilerin olmazsa olmazı olduğunu belirterek, güçlü yerel basın için güç birliği yapılması gerektiğini söyledi.
     Verdikleri karardan dolayı Mersinli gazetecileri tebrik eden Delibaş, ''Bu karar kentte 2 aydır yapılan çalışmaların ürünü. Biz basın kuruluşlarını denetleyen ve desteklemeye çalışan bir yapıyız. Üstlendiğimiz bu rolle Mersin'de artık daha güçlü bir yayıncılık yapılacağına inanıyoruz'' dedi.
     Basın İlan Kurumu Mersin Şube Müdürü Umut Çor da, büyük hedefleri olan Mersin'in bağımsız güçlü ve kaliteli gazetelerle daha da güzelleşeceğini belirterek, gazetelerin bu birleşmeler sayesinde gelirlerini artırıp, maliyetlerini düşüreceğini, buna bağlı olarak da daha nitelikli ve etkin hale geleceklerini kaydetti.
     Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal ise, birleşmelerin Mersin medyasında yepyeni bir sayfa açacağını söyledi.
     Kentte gazeteciliğin itibarının artırılması yolunda en önemli adımın atıldığını belirten Ünal, ilan gazeteciliğine son verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
     Mersin Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Mete Aktaş da, güç birliği içerisinde daha etkin gazetecilik yapabilmek amacıyla alınmış kararın camiaya hayırlı olmasını diledi.
     Konuşmaların ardından toplantıya katılan basın kuruluşu temsilcileri, pasta keserek kutlama yaptı.
     Toplantıda alınan karar sayesinde, kentte daha önce 16 olan günlük gazete sayısı bu birleşmeler sonrası 9'a düştü. Ortaklıklar ve satın almalar sonrası 7 gazete, 7 Aralık Cuma günü itibariyle yayın hayatına son verecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER