ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 18:28

Merkel, Polonya Başbakanı Tusk ile görüştü

Merkel, Polonya Başbakanı Tusk ile görüştü


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin, "Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları durumu değerlendirmek ve ikinci aşama kapsamında yeni yaptırımları ele almak üzere en kısa sürede bir araya gelecek" dedi.

Merkel ve Polonya Başbakanı Donald Tusk, Başbakanlık'ta yapacakları görüşme öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, burada yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki son gelişmeler konusunda büyük endişe taşıdığını söyledi.

Bugün öğleden önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğünü, gelişmeler hakkında düşüncelerini açıkça ortaya koyduğunu belirten Merkel, "Bir tarafta Ukrayna, Cenevre sürecini uygulama konusunda bir dizi adımlar attı. Ancak Rus tarafının bu sürece bağlılığını göremiyoruz. Bu durumun Ukrayna'daki ayrılıkçılar üzerinde de etkisi oluyor" diye konuştu.

Rusya yönetiminin, 17 Nisan'da kabul ettiği Cenevre Bildirisi yönünde adımlar atmamasını eleştiren Merkel, "Şuna kesinlikle eminim ki Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçıları barışçıl bir yola sevk etme, anayasal çerçevede tartışma ve seçimlere hazırlığa sevk etme imkanı var, veya vardı. Ancak şu ana kadar bu yönde hiçbir işaret göremedik" ifadesini kullandı.

Gelişmeler karşısında alınacak siyasi önlemler konusunda AB'nin ve G7'nin birlikte harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, önceliği diplomasiye vereceklerini, Ukrayna'da seçimlerin huzur içinde yapılabilmesi için hazırlıklara da destek sağlayacaklarını kaydetti.

Rusya'nın tutumu karşısında yeni yaptırımların gündeme gelebileceğini belirten Merkel, "AB dışişleri bakanları durumu değerlendirmek ve ikinci aşama kapsamında yeni yaptırımları ele almak üzere en kısa sürede bir araya gelecekler. Bu konuda çok yakında açıklama yapılacak" ifadesini kullandı.

 Enerji birliği önerisine destek

Polonya Başbakanı Tusk ile görüşmelerinde, Polonya'nın Avrupa'da bir enerji birliği kurulması önerisini de ele alacaklarını belirten Merkel, "Ben ilkesel olarak bu öneriyi destekliyorum. Şimdi yapmamız gereken bu önerideki uygulamaya dönük olan noktaları ele almak" dedi.

Polonya Başbakanı Donald Tusk da Avrupa'nın yakın dönemde ekonomik ve mali krizle mücadele ettiğini, bugün ise Ukrayna'daki krizin en önemli mesele olduğunu kaydetti.

"Avrupa'nın güvenliği, bugün karşı karşıya bulunduğumuz en büyük sınamadır. Güvenli bir Avrupa'nın teminatı, istikrarın yanında enerjide bağımlı olmamaktır" diyen Tusk, AB ülkelerinin Rusya'ya bağımlılığı azaltmak için enerji birliği çerçevesinde mümkün olan en yakın işbirliğini sağlamaları gerektiğini vurguladı.
Ukrayna'daki gelişmeler konusunda Rusya'yı eleştiren, AB'nin Ukraynalılara daha güçlü destek vermesin gerektiğini kaydeden Tusk, "Avrupa, doğuda şahit olduğumuz saldırgan politika karşısında ne yapacağını bilmiyor bir halde olamaz" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER