ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 13:58

Meriç ve Tunca'da su seviyesi düşüyor

Meriç ve Tuncada su seviyesi düşüyor


Edirne’den geçen ve taşma sınırına yaklaşan Meriç ve Tunca nehirlerinde su seviyesi düşmeye başladı. Bölgedeki aşırı yağışlar ve Bulgaristan’daki barajlardan bırakılan su, nehirlerin debisini yükseltiyor. Bunun sonucunda nehir yatağına sığmayan sular taşmaya başlıyor. Hemen hemen her yıl yaşanan taşkın manzaraları, Edirne merkezin Karaağaç Mahallesi ve Bosnaköyü ile kara bağlantısını kesiyor. Taşkın öncesinde nehirlerin yatağına yakın alanlar boşaltılırken, ahırlarda bulunan hayvanlar da tahliye ediliyor. Karaağaç’ta yaşayanlar ise askeri araçlarla nehirlerin Edirne yakasına getiriliyor.

        Bölgede etkili olan son yağışlar ve barajlardan bırakılan su, Tunca’yı taşırırken, Meriç Nehri’nde taşma sınırına yaklaştırdı. Su, Tunca kolları arasında yer alan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’na yaklaştı.
Bölgeye bağlantıyı sağlayan Fatih ve Kanuni Köprüleri ulaşıma kapatıldı. Tunca’da su seviyesi saniyede 68 metreküpten 58 metreküpe düştü.

        Meriç’te ise bin 100 metreküpe yaklaşan su ise 963 metreküp seviyesine indi. Meriç Nehri'nde bin 200 metreküp/saniyeden sonra taşkın tehlikesi yaşanıyor. Su seviyesinin düşmesiyle Edirne şu an için taşkın tehlikesini atlattı.

        Nehirlerdeki son durumla ilgili değerlendirmeler yapan Edirne Valisi Hasan Duruer, Meriç ve Tunca nehirlerinde her yıl yaşanan taşkınlar sonucunda arazilerin su altında kaldığını söyledi.

        Bu durumun şehrin tamamının sular altında kaldığı şeklinde anlaşıldığını anlatan Duruer, “Böyle bir şey söz konusu değil. Devlet Su İşlerimiz seddelerle taşkınları büyük ölçüde önlüyor. En son aldığım bilgiye göre Meriç ve Tunca nehirlerinde 900 metreküp/saniye su geliyor. Bu bin 300 metreküpe kadar tolore edilebilir bir durum. Bu seviyeyi geçtikten sonra yapacak bir fazla bir şey yok.” dedi.

        Bulgaristan’da baraj sularının bırakılması sonucu nehirlerin su seviyesinin yükselttiğini vurgulayan Duruer, komşu ülkenin suyu bırakmadan önce haber verdiklerini anlattı.

        "TAŞKINLARDA YAŞANAN İLKEL MANZARALAR TARİHİ KARIŞACAK"

        Meriç ve Tunca nehirlerinin taşması sonucu insanların nakilleri konusunda yaşanan ilkel manzaralar tarihe karışacak.
Bu konudaki müjdeyi de Vali Hasan Duruer verdi. Karayolları tarafından yeni bir köprü ihalesinin yapılığını anlatan Vali, köprünün yer tespiti yapıldıktan sonra iki yıl içerisinde tamamlanacağını kaydetti.

        Köprünün tamamlanmasıyla tarihi Meriç ve Tunca köprülerinin yayalaştırılması kanaatinde olduğunu ifade eden Durer, bu durumun bölgeye ayrı bir güzellik katacağını açıkladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER