ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 12:13

Meriç Nehri'nin su seviyesindeki artış


Edirne Valisi Hasan Duruer , ''Taşkın olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, Bulgaristan hükümetinin baraj kapaklarını açmasından kaynaklanıyor'' dedi.
     Duruer, Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne ait polis bahçesinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Meriç Nehri'ndeki su seviyesinin düşüşe geçtiğini söyledi.
     Taşkının 1100 metreküp/saniyeye göre tolere edilebildiğini belirten Duruer, ''Bu seviyeyi geçtikten sonra taşkın riski olabiliyor. Taşkın olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, Bulgaristan hükümetinin baraj kapaklarını açmasından kaynaklanıyor. Enerji elde etmek amacıyla. Bunu kontrollü bir şekilde yapıyorlar. Bize sürekli bir şekilde bilgi veriyorlar. Taşkınlarda can kaybı olmaması için gerekli tedbirleri hep birlikte alıyoruz'' diye konuştu.
     Duruer, bu yıl yağış olmasına rağmen baraj kapakları konusunda iki devletin kontrollü bir şekilde hareket ettiğini söyledi.
    
     -Bulgaristan bilgi veriyor-
    
     Bir gazetecinin, ''Önümüzdeki hafta hava sıcaklıklarının ve yağışların artacağı yönünde bilgi var, taşkın için bir endişe oluşabilir mi'' sorusu üzerine Vali Duruer, ''Bulgaristan anlaşmalar gereği sürekli bir şekilde bize bilgi veriyor. Bu bilgide de, ne kadar su bırakacağını, taşkın olup olmayacağına karşın açıklamalar yapıyor. Bizde vatandaşlarımızı can ve mal kaybına karşı uyarıyoruz. Bu konuda daha hassas davranmaya gayret ediyoruz'' yanıtını verdi.
     Vali Duruer, ''Taşkın sahasında yerleşim yerlerinin olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusuna, ''Zamanında maalesef taşkın sahasında bir takım yerleşimlere müsaade edilmiş. Eski yerleşimleri kastetmiyorum. Tabi yapılmaması da gerekiyordu ancak, şöyle bir durumda var ki, yılda 3 yada 5 gün taşkın oluyor diyede bunları yapmamakta ne kadar doğrudur tartışılır'' dedi.
     ''Taşkınlarda tarihi köprülerin dokusu bozuluyor mu'' sorusu üzerine ise Vali Duruer, karayolları tarafından yeni köprü ihalesinin yapıldığını anımsattı.
     Köprüler için yer teslimi yapıldıktan sonra yapımının iki yıl içerisinde bitirileceğini anlatan Duruer, ''Bu köprüler bitirildikten sonra tarihi köprülerin yayalaştırılması düşüncesindeyim. Şehirle gerek Tunca gerekse Meriç nehirlerinden yaya yoluyla bağlantı kurmak daha farklı bir görüntü ortaya çıkaracak diye düşünüyorum'' dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER