ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 11:48

"Merdiven kentin" çöpçü katırları


Zonguldak'ta dar ve merdivenli sokaklardaki evlerin çöpleri kamyonetlerle toplanamadığı için temizlik hizmetinde katırlar kullanılıyor.

Zonguldak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde yaşları 5 ile 25 arasında değişen 10 katır, temizlik görevlisi bakıcılarıyla her gece ahırlarından alınıp yüklenen çöp tenekeleriyle görev yerlerine götürülüyor.

Gecenin sessizliğini nal sesleriyle bozan katırlarla yola koyulan işçiler, 01.00'den 07.00'ye kadar Terakki, Meşrutiyet, Mithatpaşa ve Karaelmas mahallelerinde yaklaşık 25 ton çöp topluyor.

Dar ve merdivenli sokaklardaki çöpler, katırlara yüklenerek atık toplama merkezlerine bırakılıyor.

Zonguldak Belediyesinin temizlik işlerini yürüten firmanın yetkilisi Zekai Cangöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilin coğrafi yapısı nedeniyle dar ve merdivenli sokaklarda araçlarla alamadıkları çöpleri katırlarla topladıklarını söyledi.

Katırların tedavi ve sağlık kontrollerinin veteriner hekim tarafından düzenli yapıldığını anlatan Cangöz, " Katırlardan sorumlu bir bakıcımız var. Hayvanlar mesai saatleri dışında herhangi bir işte çalıştırılmıyor" dedi.

Cangöz, bir katırla mesai saatinde 2,5 ton çöp toplandığını, uzun yıllardır dar ve merdivenli sokaklar nedeniyle bu yöntemin devam ettirildiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER