ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 17:44

Meram, Manouba kentiyle kardeş oldu

Meram, Manouba kentiyle kardeş oldu


Konya Meram Belediyesi ile Tunus´un Manouba Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta gerçekleştirdiği Kuzey Afrika ülkeleri ziyaretinde Türkiye ve Tunus'tan 27'şer belediye kardeş şehir protokolü imzaladı. Tunus'un Konferanslar Sarayı'ndaki imza törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Başbakanı Ali El-Ureyd, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve heyette yeralan diğer bakanlar katıldı.

    Törende konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Tunus'taki belediyelerin önümüzdeki döneme yönelik olarak bu yardımlaşmayı daha çok değişim ve dönüşüm projelerine tahsis etmelerinin isabetli olacağını vurguladı. Başbakan Erdoğan, "Tunus, medeniyetin inşa edildiği ülkelerden bir tanesi. Türkiye de birçok medeniyetin halen eserleriyle yaşadığı bir ülke. Ben diyorum ki; Batı medeniyetinin baskısı altında bir yapılanma değil, Batı'nın ilmini alalım, onların da mimarisini alalım ama buna kendi rengimizi katalım ve şehirlerimizi bu anlayışla, altyapısıyla üst yapısıyla yeniden inşa edelim." dedi.

    Törende, daha sonra kardeş şehir protokolleri belediye başkanları tarafından imzalandı. Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ile Manouba Belediye Başkanı Muhammed Halit Tercüman da iki belediyenin kardeş şehir protokolünü imzaladı. İmzaların atılmasından sonra konuşan Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, "Bundan sonra karşılıklı olarak sosyal, kültürel ve ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi için çaba harcayacağız. Tarihi ve kültürel bağımız olan Tunus ile yapılan bu protokollerden sonra ilişkilerimiz daha da gelişecek." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER