ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 14:07

Mera ve yaylalar kiraya verilecek


Erzurum Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer, 2013 yılı ihtiyaç fazlası mera, yaylak ve otlak yerlerin ihale usulüyle göçerlere kiraya verileceğini açıkladı.

        Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer başkanlığında İl Mera Komisyonu toplandı. Vali Yardımcısı İçyer, güvenlik önlemlerine uyulmak kaydıyla meraların göçerlere kiralanabileceği ve sürü sahiplerinin meralardan faydalanabileceğini belirtti. İçyer, mera, otlak veya yayla kiralama talebinde bulunacak göçerlerin otlatma mevsiminin başlayacağı 15 Mayıs'tan önce gerekli evrakları tamamlayarak ilçe kaymakamlıklarına sunmaları gerektiğini ifade etti.

        Yayla, mera ve otlakları kiralamak isteyen göçerlerin 1 Nisan'a kadar evraklarının tamamlanmasını isteyen Vali Yardımcısı İçyer, "İlimizde otlatma mevsimi 15 Mayıs'ta başlayıp, 10 Ekim'de sona erecektir. Hayvancılıkla geçimini temin eden göçerlerin 1 Nisan'a kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında getirecekleri hayvan sayısı ve cinsini de belirteceklerdir." diye konuştu.

        Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edilen Erzurum Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası'nın Master Planı kapsamında yerli ve yabancı göçerlere kapalı olduğunu da hatırlatan Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer, "Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan master planı doğrultusunda Konaklı, Gez Yaylası ve Boğaz mevkii her türlü otlatmaya kapalıdır. Bu alanlara göçerlerin giriş ve çıkış yapması yasaktır. Yasağa uymayanlar hakkında gerekli cezai işlem uygulanacaktır." dedi.

    Vali Yardımcısı, ayrıca gezginci arıcıların da il genelinde belirli şartları yerine getirmeleri halinde kendilerine izin verileceğini sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER