ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 15:08

Mera alanına test merkezi kurulmasına tepki

Mera alanına test merkezi kurulmasına tepki


Bursa'nın Yenişehir ilçesinde kurulması planlanan Otomotiv Test Merkezi'nin, hayvanlarını otlattıkları mera alanı yerine başka bir yere yapılmasını isteyen vatandaşlar, kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi.

 CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş ile birlikte Yenişehir Ziraat Odası’nda bir toplantı düzenledi. Toplantıda Yenişehir’de kurulması düşünülen Otomotiv Test Merkezi ele alındı. Yenişehirli köy muhtarları ve ilgili birimlerin de katıldığı toplantıya çiftçi ve köylülerde yoğun ilgi gösterdi.

 “HAYVANLARIMIZI NEREDE OTLATACAĞIZ?”

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş ve muhtarlar Otomotiv Test Merkezi’yle ilgili itirazlarını dile getirdi. Karaköy Muhtarı İsmail Yiğit, köylerinin bin 120 dönüm mera arazisinin 937 dönümünün Test Merkezi kapsamına alınacağını belirterek, “Köyümüzde küçükbaş hayvan sayısı 2 bin, büyükbaş hayvan sayısı ise 700. Bu durumda hayvanlara bakamayarak köyü terk etmemiz gerekiyor.” dedi.

 Karacaali Köyü Muhtarı Cafer Tuğral da benzer durumun kendileri için de geçerli olduğunu aktarırken, “Köyümüzde bin 500 küçükbaş ve 600 büyükbaş hayvan var. Bin 400 dönüm mera arazisinin bin 366 dönümü buraya gidiyor. Bu meralarda biz hayvanlarımızı otlatıyoruz.” şeklinde yakındı.

 DEMİRÖZ: YENİŞEHİR’DE BAŞKA BİR YER BULUNABİLİR

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz ise Yenişehir’de böyle bir tesisin kurulmasını önemsediğini ancak, seçilen mera alanıyla ilgili çiftçilerin ve köylülerin endişelerine katıldığını ifade etti.
Yenişehir’de alternatif alanın çok rahat bulunabileceğini söyleyen Demiröz, Köy Hizmetleri ve Tarım İl Müdürlüğü’nce ıslah edilen mera alanlarının korunması gerektiğini ifade etti. Demiröz, çiftçi ve köylülerin yanında olup konuyu takip edeceğini dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER