ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 16:30

Menderes'e kurulan tuzakları bize de kuruyorlar

Menderese kurulan tuzakları bize de kuruyorlar

Başbakan Erdoğan. "Merhum Menderes'e ne yaptılarsa, hangi tuzakları kurdularsa, hangi senaryoları yazdılarsa şu anda bize de aynısını yapıyorlar" dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar'da Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.

Başbakan Erdoğan, "Büyük Türkiye yolculuğumuza zaferin şehri Afyonkarahisar'dan çıktık. Partimizin kuruluş hazırlıklarını burada yaptık" dedi.

Erdoğan, Türkiye’de 1950 yılından bugüne kadar konuşulan, tartışılan çok önemli bir konu olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Nedir bu konu, nedir bu tartışma? 1950’den beri ülkemizde Türkiye’yi kim yönetecek, bunun tartışması yapılıyor. CHP diyor ki; Türkiye’yi sadece biz yönetiriz, iktidar olsak da biz yönetiriz, muhalefet olsak da biz yönetiriz. Medya diyor ki; Türkiye’yi biz yönetiriz, manşetlerimizle Türkiye’ye biz istikamet çizeriz. Bazı iş adamları diyor ki; para bizde, money bizde Türkiye’yi biz yönetiriz. Elitler, seçkinler, o çeteler, o mafyatik yapılanmalar, o paralel çeteler diyor ki; Türkiye’yi biz yönetiriz.

Gazi Mustafa Kemal ve İlk Meclis daha 1920 yılında onlar ne diyordu; Türkiye’yi millet yönetir. Merhum Menderes 1950’de ‘hayır. Türkiye’yi egemen güçler siz değil, millet yönetecek. Yeter söz milletindir’ dedi. Aynı şekilde biz de Afyonkarahisar’dan yola çıkarken ne dedik; Türkiye’yi millet yönetecek, söz milletindir, karar milletindir, yetki milletindir dedik. Bu ülkenin sahibi millettir. Bu ülkeyi idare edecek olan millettir. Bu ülkeyle ilgili kararları verecek olan söz sahibi, karar sahibi, mühür sahibi sadece millettir, sizsiniz. Bu ülkeyi siz yöneteceksiniz, son 12 yılda olduğu gibi bu ülkenin istikametini siz belirleyecek, bu ülkenin rotasını hep siz çizeceksiniz, manşetler değil, işveren çevreleri değil, paralel örgütler değil, mafya, cunta, çeteler değil, bu ülkeyi siz yöneteceksiniz.”

Merhum Menderes'e hangi tuzakları kurdularsa bize de aynısını yapıyorlar

Başbakan Erdoğan, “Bundan 54 yıl once Merhum Menderes’e ne yaptılarsa, hangi tuzakları kurdularsa, hangi senaryoları yazdılarsa şu anda bize de aynısını yapıyorlar. Manşetlere bakın, bugün atılan manşetlerle 54 yıl öncesinin manşetlerinin aynı olduğunu göreceksiniz. Sokak olaylarına bakın aynı, CHP’nin tavrına bakın aynı, işverenlerin, çetelerin tavrına bakın… 54 yıl önce neyse bugün yine aynı" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Merhum Menderes’e hangi iftiraları attılar, hatırlayın. Örtülü ödenekten dava açtılar, aynı şeyi bize yapmak istiyorlar, ama benim milletim bunları yutmuyor. 6-7 Eylül sokak eylemlerinden dava açtılar, İstanbul’da yaptığı çok önemli yatırımlardan dolayı, açtığı yollardan dolayı dava açtılar. Kardeşlerim yargı içinde bazı demokrasi karşıtı oluşumlarla mücadele ettiği için dava açtılar. Çok çirkin iftiralarla, çok ama çok çirkin iftiralarla Menderes’i maalesef milletin gözünden düşürmek için her türlü iftirayı attılar. Tuttu mu? Tutmadı, tutmayınca ipe götürdüler. Menderes bugün var, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu da var. Peki onları idam edenler var mı? Kimse onları hatırlıyor mu? Hatırlamıyor. Niye? Zalimler hiçbir zaman kalıcı olmaz. Zalimler her zaman zulümleriyle anılır. Biz, mazlumların, mağdurların sesi olarak yürüyeceğiz. 54 yıl önce ne yaptılarsa bugün aynını yapanlar bilesiniz ki onlarda hiçbir zaman emellerine kavuşamayacaklar.”

"Milleti hiçe sayanlar ittifak yapıyor"

Yıllardır milleti hiçe sayan, milleti yok sayan, milletin kararına itibar etmeyenlerin şu anda ittifak yaptığını belirten Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Milletin iradesini gasp etmenin mücadelesini veriyorlar. Türkiye'de Gezi Olaylarından itibaren başlayan tartışma işte bunun tartışmasıdır, 'Türkiye'yi kim yönetecek?' Hiç kusura bakmasınlar biz bu emaneti hiç kimseye vermeyiz. Milletim emanetini, milletin iradesini çalmaya çalışanlara asla göz yummayız."

"Namert değilseniz şu gerçekleri ortaya aynen yansıtın"

Başbakan Erdoğan, "Manşetlerle, sokak eylemleriyle, küresel projelerimize açtıkları davalarla, iddialarla, ithamlarla, iftiralarla bir kez daha aynı tuzağı kurmaya, bir kez daha aynı senaryoyu hayata geçirmeye çalışıyorlar" ifadelerini kullanarak, "Dün ne oldu biliyor musunuz? Yozgat toplantısı sebebiyle Yozgat'ın çekimini nasıl değerlendiriyorlar biliyor musunuz? 'Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını protesto etmek için toplanan kalabalık' diye. Bunların cibilliyeti bozuk, bunlarda dürüstlük diye bir şey yok. Medyayı bunlar bugüne kadar böyle kullandılar. Bunların bizde de benzer uzantıları var onu da söyleyeyim" dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi hele hele sosyal medyada vesaire bunu aynen bu şekilde yapıyorlar. Eğer yüreğiniz varsa, eğer mertseniz, namert değilseniz şu gerçekleri ortaya aynen yansıtın. Öyle bir yerlerden kontrolle, bir yerlerle oynamak suretiyle bunları değiştiremezsiniz."

"Bu CHP Saidi Nursi'yi hapislere mahkum eden partidir"

Başbakan Erdoğan, Sadi Nursi'nin, 1940'larda, Emirdağ Cezaevi'ne konulduğunu, zehirlenerek ve soğuktan dondurularak öldürülmek istendiğini belirterek, "İşte bu CHP 1940'larda Saidi Nursi'nin kitaplarını yasaklayan, hapislere mahkum eden partidir. İşte belgesi. CHP'nin genel müdürü, bu belge senin belgelerine benzemez" dedi.

Gösterdiği belgenin 15 Temmuz 1949 tarihli Bakanlar Kurulu kararı olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Said Nurisi tarafından yazılan Gençlik Rehberi kitabının dağıtımının yasak edilmesi, elde edileceklerin de toplanması, 'Bakanlar Kurulumuzun 15 Temmuz 1949 tarihli toplantısında kararlaştırılmıştır'. İmza, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü. İşte bu CHP ile güya Saidi Nursi'nin izinden gittiğini idida eden bu paralel örgüt, şu anda kol kola yürüyorlar. Saidi Nursi'nin kemikleri sızlıyor" şeklinde konuştu.

"Onların çürüklerini biz topluyoruz"

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"MHP'nin başındaki zat ne diyor biliyor musun, geçenlerde? Gerçekten acınacak bir hali var. 'Bu başbakan hiç yere inmiyor ki' diyor, 'Hep havada geziyor' diyor, 'Ama onu da biz kulaklarından tutup getireceğiz' diyor. MHP'nin genel başkanı, ismini anmayacağım için isimlerini vermiyorum biliyorsunuz, bu iki ismin ismini hiç anmıyorum, MHP'nin genel başkanı olan zat, sen zaten uçma özürlüsün, senin böyle ülkeler arası dolaşman zaten mümkün değil. Çünkü 3,5 yıl bu ülkede başbakan yardımcılığı yaptın, nereye gittin onu söyle.

Bu ülkenin başında biz öyle bir ecdadın torunlarıyız ki at üstünde kıtalar arası dolaşıyorlardı ama sende böyle bir şey yok. Sen laf milliyetçisisin, laf. 3,5 yıl başbakan yardımcılığı yaptın, ne yaptın onu söyle. İşte Sakarya, Düzce depreminde ne yaptınız onu söyleyin. Onların çürüklerini biz topladık." 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER